Iarasi chisturi ovariene...

16-09-2007
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
Fiind o tema care ma intereseaza personal, m-am mai documentat si eu pe internet si am ajuns la o concluzie crunta:marea majoritate a medicilor prescriu anticonceptionale, gen Diane, Mercilon, Marvelon etc.De atitia ani de zile de cind refuz sa iau aceste anticonceptionale am vazut in jurul meu persoane cuminti care au ascultat de sfatul medicilor.Rezultatul:problema nu s-a rezolvat, decit aparent in timpul tratamentelor, dupa care simptomele suparatoare le-au reaparut si mai tare:menstre care nu mai apareau, deoarece fusesera induse de anticonceptionale si nu naturale, pilozitate mai multa, cosuri, caderea parului.Ba au mai aparut si efecte secundare, cel mai suparator fiind cresterea excesiva in greutate.Am inteles ca exista diferenta intre chistul luteal si cel functional, aceasta diferenta ar trebui sa reiasa din analize amanuntite, nu o simpla ecografie.Acum 5 ani am facut un tratament cu DUPHASTON din ziua 11 pina in ziua 25 a unui ciclu menstrual.Stiti ce scrie pe prospect?Ca nu are efectele negative ale ESTROGENILOR-adica PILOZITATE EXCESIVA!!!! Unde se gasesc ESTROGENII? IN ANTICONCEPTIONALE OAMENI BUNI !!!!!!!!
DACA NU MA CREDETI CITITI EXACT PE ACEST SITE !!! LA MEDICAMENTE CAUTA DUPHASTON SI VEZI PROSPECTUL...
DECI ajung la intrebarea pe care am mai pus-o:Daca tocmai cantitatea mare de estrogeni provoaca pilozitatea, tulburari menstruale si altele DE CE SE PRESCRIU ANTICONCEPTIONALE PENTRU BOALA SAU SINDROM POLICHISTIC OVARIAN??????(AICI E IAR O DIFERENTA CARE AR TREBUI LUATA IN CONSIDERARE)
5 comentarii
0
24-09-2007, ora 00:00
annotzza
Nu este medic/terapeut
annotzza
Eu am fost operata in urma cu 6 luni de chist ovarian...in care mi sa scos si ovarul drept...acum am pe stangul cateva dar foarte mici...doctorii au spus ca nu pun problema...ca se vor resorbi...dar am o intrebare...eu sunt virgina si as vrea sa fac sex cu prietenul meu?este posibil in astfel de cazuri?va rog spuneti-mi sunt disperata.
0
24-09-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
din cite stiu n-ar trebui sa-ti influenteze viata sexuala, operatia ai facut-o cu mult timp in urma, deci, nu vad unde ar fi problema...
Intrebarea mea e daca nu ti-ai inceput viata sexuala, de ce te-au operat, era asa de mare chistul?
0
24-09-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
totusi am sa caut pe net(daca n-o faci tu inaintea mea)si vedem ce mai gasim...
0
24-09-2007, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
Scuze ca intervin iarasi, dar ce virsta ai?
0
23-11-2007, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
doar 2 luni de la operatie nu ai voie niciun fel de activitate (fizica si sexuala). chiar, cati ani?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: