Hpv.. conizatie si iar hpv

13-08-2012
rubi81
Nu este medic/terapeut
rubi81
Buna seara, acum 3 ani am descoperit ca am hpv 16, 59, si 6. Am facut tratament cu isoprinosin, ovestin si betadina(ultilemel doua ovule)aproximativ un an. dupa un an de tretement in loc sa se retraga zona afectata sa mai extins. anul trecut in februarie mi-au facut conizatie la col si rezectie pe tot uter. un an am umblat la controale. Intre timp am schimbat si medicul ca am incercat sa raman insarcinata...(am 31 de ani) dar fara succes. Am umblat la mai multe medici care asa zis sunt buni la preconceptie. Histeroscopia si histerosalpinografia m-ia iesit bine, in schimb dozarile hormonale nu, pe langa astea am si ambele ovare polichistice.
Doctorita a zis ca colul meu este o arta... daca nu ii spuneam ca am avut conizatie nici nu isi dadea seama. dar sa stau linistita ca cosmarul s-a terminat. acuma trebuie sa ma lupt pt sarcina.
Am facut tot ce mia zis dansa inclusiv stimulare ovariana. Dupa trei incercari nereusite mia zis ca s-ar putea ca totusi sa fie de vina conizatia, luand in considerare cicatrizare in jurul colului, ..'baietii' dau de un obstacol si nu pot ajunge la destinatie. si nu face bine nici chisturile, pt ca nu lasa sa ajunga ovulele la maturitate. deci. mia zis sa iau 3 luni anticonceptionale, si daca nu raman in urmatoarele 2 luni insarcinata.. sa ma duc la inseminare. a trecut trei luni, am terminat anticonceptionalele... acuma este luna mea.. in care ar trebuii sa muncesc din greu.
azi dimineata cand am facut dus.. am observat o crescatura mica, in zona genitala.
am crezut ca mor pe loc...
pe maine am programare la medic... tare imi este frica ca mi-a aparut negi.
daca nu tulpina cu risc crescut ma ataca... ma ataca cel cu risc scazut.
tare frica imi este... nu stiu daca a mai trecut cineva prin asta, dar ori ce sfat.. mi-ar pica bine.
nu imi doresc numai sa se termine odata cosmarul si sa ma vad insarcinata.
Oare imi doresc mult?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.