Hormoni zero

05-07-2007
JC
Nu este medic/terapeut
JC
Nu m-am facut niciodata o spermograma dar sunt interesat de tot ce tine de sanatate. Am vazut atetea topicuri despre infertilitate si am o intrebare. O cunostinta de-a mea mi-a spus ca diagnosticul spermogramei lui a fost hormoni zero. Probabil ca asta inseamma azoospermie. Vreau cateva detalii despre acest diagnostic si vreau sa stiu daca sotia lui poate ramane insarcinata in conditiile in care el refuza orice tratament. Adica o boala de genu se poate vindeca de la sine? sau se poate ca vreunul din cazurile de azoospermie (daca e vorba de asta) sa se vindece de la sine? nu a ramas insarcinata timp de 4 ani de cand au contacte neprotejate. se poate ca daca e vorba de vreo obturatie a canalelor sa scape vreun spermatozoid si ea sa ramana insarcinata? Va multumesc.
1 comentarii
0
08-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Azoospermie înseamnă lipsa (practic reducerea drastică a numărului) spermatozoizilor.
Spermatozoizii nu sunt hormoni, pare o confuzie aici, hormonii nu se identifică la spermogramă.
De regulă nu se vindecă de la sine, iar o sarcină este extrem de improbabilă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul