mi s-a spus ca nu "s-au topit ganglionii" si vom incepe de luni cu citostatice

31-08-2007
cursant1001
Nu este medic/terapeut
cursant1001
Am sindromul Hodgkin gradul II a, diagnosticat in luna mai 2007. Am 28 ani si din mai am facut sase sedinte cu citostatice la intervale de doua saptamani, la tomograful facut in 29.08.2007 mi s-a spus ca nu "s-au topit ganglionii" si vom incepe de luni cu citostatice...
Va rog spuneti-mi la ce sa ma astept in cazul asta.
5 comentarii
0
10-10-2007, ora 00:00
gingi
Nu este medic/terapeut
gingi
buna ! in primul rand iti doresc multa sanatate si vreau sa precizez ca vorbesc in calitate de mama; fetita mea se afla la jumatatea tratamentului fiind diagnosticata cu aceeasi boala, acelasi stadiu-tratamentul are 12 sedinte la 2 saptamani...noi am facut tomografia si s-a observat micsorarea ganglionilor semn ca tratamentul isi face efectul. la sfarsitul tratamentului daca ai posibilitatea e foarte util sa faci o altfel de investigatie numita PET care arata daca ganglionii ramasi in organism prezinta celule active sau sunt inactivi sau doar fiziologici(scuze nu sunt medic )-intreaba-ti medicul curant despre analiza -iti doresc mult succes si putere
0
05-02-2008, ora 00:00
irinarusu
Nu este medic/terapeut
irinarusu
Buna.Si eu iti doresc multa sanatate.Vad ca e ceva vreme de cand ai scris mesajul, dar m-am gandit sa-ti raspund totusi ca sa-ti spun ca in 1997 am fost si eu diagnosticata cu Hodgkin, stadiul II A. La fel ca si tine nu am reactionat dupa prima serie de citostatice, apoi mi s-a schimbat tratamentul.un alt tip de citostatice si rezultatele au inceput sa apara. Chimioterapia a fost combinata cu radioterapia si cred ca si asta a ajutat. Suntem in 2008 si din fericire nu am mai avut nici o problema, deci se poate, chiar daca e greu. Iti doresc multa multa sanatate, forta sa treci peste toate astea si incredere/
0
05-02-2008, ora 00:00
cursant1001
Nu este medic/terapeut
cursant1001
Va multumesc din suflet tuturor ! Incurajarile, sfaturile si experientele similare m-au facut sa trec mai usor prin aceasta boala. In decembrie am facut in Ungaria examenul PET/CT si am remisie completa !!!! De frica ca boala poate recidiva inca nu am scapat!
Va doresc tuturor multa, multa sanatate!
0
05-02-2008, ora 00:00
irinarusu
Nu este medic/terapeut
irinarusu
Ma bucur din suflet pt ca esti in remisiune completa. Conteaza foarte mult starea pshica (moralul...mai frumos spus), asa ca ai incredere ca totul va fi bine. Ai grija la alimentatie, evita stresul fizic si psihic, incearca sa ai un regim echilibrat din toate punctele de vedere si totul va fi ft bine.
0
27-02-2008, ora 00:00
antonelaa
Nu este medic/terapeut
antonelaa
as vrea sa styu cum a fost tratmentul..daca aty rezistat si de ce a trebuit s ava veriti..vreau s avb cu perosna care a trecut prin asta, la ce clinic, mai multe, va rog contactaii-ma -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: