HIV am sau nu am?

06-10-2012
Ich habe keinen Namen
Nu este medic/terapeut
Ich habe keinen Namen
In urma cu 3 saptamani am avut un contact sexual, fata nu se stie daca are sau nu, stiu doar ca e posibil sa aiba, sau asta cred eu, si am avut 2 minute sex normal protejat, si dupaia contact neprotejat oral 20 de minute.Nu am avut nici o leziune sau ceva de genu, nici ea, nu cred ca avut, dupaia a 2 a zi am mers iar, si am stat 10-15 minute sex oral neprotejat.
Am avut niste simptome, asemenea cu hiv, si acum parca am ceva deasupra guri, alb, da nu sunt sigur doar asa vad eu, da nu sunt sigur daca este. O sa mai uit. Simptome mai am nasul infundat dimineata, si asa gatul ma deranjeaza putin dimineata si seara. Care sunt sansele sa fi luat prin contact oral? Si din cate am auzit alcoolul si drogurile omoara virusul, de la infectare?
9 comentarii
0
06-10-2012, ora 17:38
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Hiv se ia si prin contact sexual oral. Daca fata are HIV, atunci ai si tu toate sansele sa fi luat, sa iti faci un test la 6 luni de la contact daca esti curios si te framanta.
Cu siguranta drogul si alcoolul nu va omori virusul, asa ca nici nu te gandi sa-ti administrezi.
0
08-10-2012, ora 20:08
Ich habe keinen Namen
Nu este medic/terapeut
Ich habe keinen Namen
Mi-a spus cineva ca se ia foarte greu prin contact oral, si ca virusul hiv nu se transmite asa usor de la o persoana la alta, acuma sper ca nu am luat nimic, dar nicioadata nu se stie.
1
11-01-2013, ora 22:25
mikela73
Nu este medic/terapeut
mikela73
am citit cateva articole legate de transmiterea hiv. ceea ce am retinut era legat de incarcatura virala a persoanei pozitive in momentul respectiv; daca persoana pozitiva este sub tratament medical si nivelul viral este scazut, nedetectat, posibil sa nu transmita virusul la pesoana negativa; daca nu este sub tratament medicamentos, riscul transmiterii prin sex oral este foarte mare in special daca pozitivul este pasiv si negativul este activ. in lichide cantitatea virusului este mai mare, in saliva este mica, am citit chiar ca saliva ucide virusul... n am inteles ideea... aerul sau substantele din saliva, oricum mediu propice pentru virus sunt celelalte lichide...sunt foarte multe opinii in acest sens, exista cupluri serodiscordante care duc o viata sexuala neprotejata ani de zile si cei negativi nu sunt infectati de partenerii pozitivi datorita faptului ca prin tratamentul arv mentin incarcatura virala la ivel minim...unii sustin ca trebuie sa existe un contact clar direct si cantitativ de sange, rani deschise contacte direte intre lichidele sau sangele infectat cu corpul sanatos... altii atrag atentia in sensul ca atingerea spermei infectate si prin neatentie atingerea vaginala poate fi o manevra fatala., atingerea cu buzele sau inghitirea lacrimelor persoanei infectate prezinta un risc mare de transmitere.. comparand aceste idei pare totul opinii, atentionari, indicatii...nu stiu daca riscul transmiterii depinde de sanatatea, imunitatea persoanei negative... cred ca nu.. odata intrat virusul, se ocupa tocmai de celulele sistemului imunitar, cert este ca riscul exista, eu nu cred ca trebuie sa ne consolam cu idea ca se transmite greu, mai ales in cazul sexului ocaional atunci cand nu se stie nimic concret despre incarcatura virala a partenerului, cel mai bun lucru e sa faci testul. pentru a evita si o eventuala depresie ascunsa pe viitor.
0
11-01-2013, ora 22:28
mikela73
Nu este medic/terapeut
mikela73
loool alcoolul si drogurile sunt o cauza! a transmiterii hiv...
0
15-01-2013, ora 22:16
Kogalniceanu
Nu este medic/terapeut
Kogalniceanu
Sansele de "risk of female-to-male transmission is estimated as 0.38% per act". Dar nu HIV ar trebui sa te sperie, ci HPV, Hepatita C, etc. Alea uzuale dar mortale pe care multi le ignora.
0
02-04-2013, ora 20:21
corina cluj
Nu este medic/terapeut
corina cluj
buna, as avea si eu o problema in sensul ca in urma cu 2 sapt mi-au aparut niste afte bucale, iar dupa ce mi-au trecut aftele mi-a aparut herpes, doctorita mea mi-a sugerat sa-mi fac testul hiv.mai intai m-a luat rasul in conditiile in care eu am acelasi partener de 6 ani, dar dupa ce am ajuns acasa m-au luat indoielile.am tot citit pe net despre asta si simt ca innebunesc ma gandesc zilnic la asta, nu ma mai pot concentra la nimic, mi-e si frica sa-mi fac testul, daca iese pozitiv?ajutati-ma va rog.
0
22-04-2013, ora 16:11
claudia mustafa
Nu este medic/terapeut
claudia mustafa
in urma cu 6 ani am intretinut 2 raporturi sexuale cu o persoana despre care am aflat ulterior ca se drogheaza.am rupt orice legatura ceu acea persoana, stiind ca e plecat din tara.dupa 6 luni de la contact, a fost adus in tara ptr ca nu s esimtea bine.mama lui a venit si mi-a prezentat un set de analize din care reiesea hiv negativ.am stat linistita si nu m-am mai gandit la acest episod toti anii astia.insa acum, ptr ca trebuie sa fac o interventie chirurgicala inde mi se solicita testul hiv, am intrat in panica.am luat legatura cu amma lui si mi-a aratat niste analize de ale fiului ei ca sa imi arate ca hiv e negativ.in prezent, dupa spusele mamei lui, are hepatita c.nu imi amintesc daca acele analize erau parafate de medic, dar in antet era trecut numele unei doamne doctor de la bals.numele este valid, caci am verificat.mentionez ca in acesti ani nu am avut nici un fel de probleme de sana tate.nu am mai avut o raceala de foarte mult timp.mi-am facut si papanicolau acum 2ani si toate rezultatele sunt bune.mama lui ma asigura ca in afara de hepatita c(pe care nu avea cand noi am fost impreuna)nu are hiv.credeti ca e posibil totusi sa fie hiv.in afara de litiaza renala pe care o am de ani de zila si care imi mai da retentii de apa, nu am nimic.acum un an mi-am montat si un dispozitiv intrauterin.raspundeti-mi va rog.am si un copil care a contactat molluscum contagiosum.eu nu am luat de la ea, ceea ce m-a determinat sa consider ca nu am un sistem imunitar slab.muncesc cu publicul si f multi oameni chiar imi tusesc in nas.dar eu nu am racit deloc.
0
24-05-2013, ora 12:07
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Din cate spuneti dvs persoana respectiva nu este infectata cu HIV, daca doriti sa stiti daca sunteti sau nu infectata dumneavoastra, va trebui sa faceti un test personal!
0
28-09-2018, ora 15:46
b0393
Nu este medic/terapeut
b0393
Salutare!
Pe la jumatatea lunii Aprilie am avut un contact sexual (oral si normal protejat) cu o partenera a carei istoric nu il stiu. Nu mai dau de ea... a fost o seara si atat. Problema e ca s-a mai intamplat si un al 3lea act sexual in care eu i-am oferit ei oral (cunnilingus) doar pt 15 -20 sec... si de atunci si pana acum tot lucreaza paranoia...
M-am testat la 1 luna de zile pt HIV -negativ
Luna asta dupa 4 luni Hepatita B si C, sifilis si herpes -negativ
Mam testat acasa dupa 3 luni cu un auto test HIV -negativ
Pot sta linistit daca ma testez pe 01.10.2018 la synevo HIV ?
Sunt 5 luni si jumatate... cred ca se incuba virusul pana acum.

Am mai fost acum 2 sapt racit si am ramas cu tuse usor productiva...
Am pe piele eczema numulara, niste eruptii cutanate asemanatoare cu urticaria... de 2-3 cm pe raza care trec intr-o luna o luna jumatate... Dermatologul mi-a dat Elocom si Aerius (unguent si pasyila antialergica)
Lucrez in mediu cam toxic... producerea de detergenti si sincer sa fiu cred ca ori e alergica ori pe sistem nervos...

Ganglionii mi-a spus medicul de familie ca parca ii simte usor inflamati dar nu era sigur... (cei de la gat) iar cei din zina inghinala ii gasesc doar daca stau intins pe spate si ma palpez pe piele)
Am o usoara candidoza bucala (cred ca e de la tigari ca am limba alba de cativa ani de zile)
Am diferente mici de greutate.. oscilez de la 68 la 66 la 70 de kg... asa fac de cand ma stiu.
Pana nu aflu sa stiu cert daca am sau nu HIV nu ma pot apropia de nicio fata.. credeti-ma ca foarte greu sa primesti oferte si sa stai ca prostu sa refuzi si sa eviti relatii...

Astept niste pareri... Doamne-ajuta!
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • HIV: cum se transmite și când se poate face testul?
  • Un nou tratament împotriva HIV a fost aprobat de FDA
  • Fumatul le scurtează viața purtătorilor de HIV mai mult decât virusul în sine
  • Virusul HIV ar putea fi ținut sub control cu ajutorul unui test rapid
  • N6 - un anticorp care neutralizează 98% dintre tulpinile HIV
  • Cele mai mari 10 probleme care pun în pericol sănătatea adolescenților (Organizația Mondială a Sănătății)
  • Inel vaginal pentru prevenirea infecției cu HIV - sigur pentru adolescente
  •