Histeroscopie operatorie

28-10-2013
Silvia Ionela
Nu este medic/terapeut
Silvia Ionela
Buna ziua! In urma cu o saptamana mi s-au rezecat 2 noduli fibromatosi prin histeroscopie (unul avea in jur de 2 cm, iar celalalt 1cm). Mi s-a zis ca s-a reusit scoaterea lor, dar ca in timpul interventiei s-au mai descoperit alti 3, de mici dimensiuni, pozitionati in partea din spate a uterului, ceea ce nu a permis identificarea lor la ecografia endovaginala. Am ajuns la histeroscopie deoarece incercam de mai mult de un an sa avem un copil, insa nu am reusit din cauza ca fibroamele ocupau aproape toata cavitatea uterina. Intrebarea mea este: este absolut necesara inducerea menopauzei dupa o astfel de interventie? Pt ca mi s-a zis ca timp de trei luni ar trebui sa mi se induca menopauza, dar eu nu prea sunt de acord. Care ar fi riscurile daca refuz acest tratament? Cam la cat timp dupa o astfel de interventie (histeroscopie) poti incerca sa ai o sarcina? Va multumesc!
3 comentarii
0
28-10-2013, ora 20:31
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Buna ziua! Ar trebui sa discutati cu medicul dv si sa-l intrebati aceste lucruri care va framanta! Fibroamele uterine pot recidiva si din acest considerent medicul a recomandat tratamentul ce induce menopauza- probabil pt ca in momentul in care veti putea incerca sa obtineti sarcina sa nu existe recidiva si sa va creasca sansele de succes!
0
28-10-2013, ora 20:38
Silvia Ionela
Nu este medic/terapeut
Silvia Ionela
Va multumesc mult pentru raspuns! Nelamurirea mea mai mare era daca pot aparea dupa histeroscopie anumite complicatii care pot fi prevenite/ tratate prin inducerea menopauzei (si nu ma refer la fibrom). Nodulii pot aparea, din cate am inteles, si dupa incetarea tratamentului de inducere a menopauzei, deci oricum nu garanteaza nimeni ca nu vor aparea. Multumesc inca o data de raspuns!
0
28-10-2013, ora 20:59
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Nu cred ca este vb de alte complicatii ce pot fi prevenite! Tratament previne recidiva 3 luni probabil pana in momentul in care veti incerca sa ramaneti gravida! Dupa term lui nu poate nimeni garanta ca nu va exista recidiva dar macar incercati sa obtineti sarcina fara fibroame! Mult succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.