Histerectomie

11-03-2007
antiflirt
Nu este medic/terapeut
antiflirt
La 25 ani, am ramas gravida, nu am avut nici un avort, era prima sarcina. S-a intamplat ca neavand dilatatie, am nascut prin cezariana. Cand mi-am revenit din anestezie.. am aflat ca am fost la un pas de moarte, pt ca am avut placenta incarnata in muschii uterului, care s-a sfasiat si a urmat o hemoragie masiva. Ca sa-mi salveze viata, doctora a recurs la a-mi scoate uterul. A ramas un bont de 3 mm. Pana akum (am 33 de ani) n-am resimtit acut lipsa uterului. Fetita e sanatoasa, nu cred ca mai faceam alt copil. Altceva ma ingrijoreaza...ce ma asteapta de acum incolo. Toti doctori cand aud de problema mea ma compatimesc, dar nimeni nu mi-a zis exact ce trebuie sa fac. Mentionez ca nu am intrat la menopauza, ovarele functioneaza inca. Va multumesc pt eventualele sfaturi!
10 comentarii
0
11-03-2007, ora 00:00
lary2482
Nu este medic/terapeut
lary2482
la fel am patit si eu numai la mine s-a intamplat la 17 ani cand nici nu-mi incepusem viata sexuala, am inteles ca din probleme hormonale...am patit asta, si nici eu nu stiu la ce sa ma astept de acum inainte.
0
11-03-2007, ora 00:00
antiflirt
Nu este medic/terapeut
antiflirt
Mi s-a spus ca unele din reactii sunt tendintele de ingrasare din cauza faptului ca numai avem ciclu, si nu se mai elimina toxinele din organism. O alta posibila reactie mi s-a spus ca ar fi o nervozitate excesiva. Acum sincer, fiecare sufera de ceva de genul asta, n-as putea spune ca am reactiile astea pe baza faptului ca numai am ciclu. Mi s-a mai spus ca dupa 30 de ani incepe sa fie mai greu... Iar eu am ajuns la 33 si tot nu stiu ce sa fac>:(
0
11-03-2007, ora 00:00
lary2482
Nu este medic/terapeut
lary2482
eu la 17 ani nu eram prea grasa avea cam 50kg (si 1.60m) dupa operatie ajunsesem la46 kg, doctorii mi-au spus acelas lucru ca daca ma ingras nu am sa pot slabi la fel de repede ca o fata normala, din cauza lipsei ciclului menstrual...dar eu nu cred ca este o problema asta de ex acum am 24 ani nu m-am ingrasat deloc..nu stiu de acum incolo ce o sa se intample...?!!!!
0
11-03-2007, ora 00:00
anditof
Identitate neconfirmată
anditof
Este regretabil ce s-a intimplat. Cred ca totusi a fost un accident. Nu este usor la o virsta tinara sa nu mai poti face copii. Nu cred ca ar trebui sa faci nimic special in prezent. Lipsa uterului si a menstruatiei nu are nici un efect asupra organismului. Ovarele continua sa secrete hormoni ca si cum uterul ar exista, iar chestia cu ingrasatul nu are nici o baza stiintifica.
0
11-03-2007, ora 00:00
lary2482
Nu este medic/terapeut
lary2482
problema pe care o am si cu care ma confrunt in fiecare zi este starea de nervi pe care o am incontinuu, fara motiv.dupa operatie doctorul mi-a recomandat distonocalm(ca sa ma calmeze) dar nu aveam decat 17ani iar mama nu m-a mai lasat sa-l iau...devenisem oarecum dependenta de el...cum ma suparam putin luam distonocalm...acum am invatat sa ma controlez..dar nu*mi reuseste tot timpul, m-am casatorit si am un sot extraordinar care ma intelege, si are rabdare cu mine..dar de multe ori il enervez si pe el, ce as putea sa fac...????
0
11-03-2007, ora 00:00
lary2482
Nu este medic/terapeut
lary2482
doctorii mi-au spus ca un copil dintr-o mie patesc ce am patit eu
0
11-03-2007, ora 00:00
antiflirt
Nu este medic/terapeut
antiflirt
Imagineaza-ti iubita, ca eu am o fetita de crescut, si la care cateodata ma rastesc, si o mai altoiesc.. ushor. Apoi imi vine sa plang de ciuda, ca putea sa gasesc alta cale... Sotul meu zice ca sunt prea dura cu ea.. si cateodata sunt rea si cu el, si cu altii din jur. Nu stiu sincer, daca are legatura cu asta. Cred ca tine strict de noi si de puterea noastra de a ne controla>
0
11-03-2007, ora 00:00
lary2482
Nu este medic/terapeut
lary2482
e adevarat ce spuneti, "ca tine in puterea nostra de a ne controla", si reusesc de multe ori dar ce sa fac cand nu reusesc sa ma controlez...si mai tarziu regret.ce sa fac ???
Nervii astia nu ma tin mult, sotul si mama ma cunoste cel mai mult, cateodata simt cand incep sa am o stare de nervi, si anunt inainte, singurul lucru de care am nevoie in minutele acelea este linistea daca nu ma baga nimeni in seama si ma lasa in pace, imi trece repede, numai mama si sotul meu ma intelege nu ma catalogheaza drept nebuna sau mai stiu eu.NU TOATA LUMEA INTELEGE PRIN CE TREC EU si nici nu pot sa strig in gura mare ca am suferit o operatie de histerectomie subtotala.
0
11-03-2007, ora 00:00
lary2482
Nu este medic/terapeut
lary2482
am primit si un "compliment" cu cateva zile in urma.
mi s-a spus ca daca o sa continui tot asa la 30de ani o sa ajung la fel ca d-na din 101dalmatieni-Cruella
ce sa mai spun.
CHIAR CA NU SUNT INTELEASA.
0
08-02-2008, ora 00:00
dublina
Nu este medic/terapeut
dublina
Buna fetelor, sunt o neinteleasa care se cearta cu toata lumea:( Motivul real sa fie lipsa ciclului menstrual de aproape 2 ani?
Am uter dar ovarele mele au incetat subit sa mai functuioneze in urma unei banale operatii de extrauterina.Am 27 de ani si am fost diagnosticata cu menopauza prematura.Cand ma-m operat aveam in jur de 48 kg acum am 54 tinand cont ca am o alimentatie destul de echilbrata si mi-e frica sa nu ma ingras mai mult. In afara de starile nervoase care le resimt zilnic, ma confrunt cu bufeuri, uscaciune bucala si uneori vaginala.Am intrat pe acest forum in speranta ca voi gasi pe cineva care s-a confruntat cu o problema asemanatoare cu a mea si i-a revenit ciclul!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum influențează riscul de obezitate tipul nașterii – vaginală sau prin cezariană
  • Viața după histerectomie
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •