Histerctomie totala-interventie, evolutie post-operatorie

30-01-2010
COCA77
Nu este medic/terapeut
COCA77
Buna ziua tuturor!
O sa va descriu pe scurt cateva din trairile mele legate de acest subiect. Am ales aceasta interventie dupa diagnosticarea unui fibrom uterin de 7, 3x5, 5 cm. Am citit si studiat oriunde am avut acces daca este posibila si alta metoda in afara celei chirurgicale (HIFU, embolizare, etc). Am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac aceasta interventie si impreuna cu echipa de medici si personal medical de la GYNECOLAND am trecut de interventie, acum sunt in perioada de recuperare. Daca imi este permis sa va ofer cateva informatii pe care le judecati singure, va spun urmatoarele.Am fost operata de un medic tanar, dar f.f. pregatit si mai ales cu o tehnica de comunicare, o blandete si o disponibilitate extraordinara.se numeste Cristian JUMUCA (multumesc inca o data d-le doctor). Asemenea lui sunt toti medicii de la acesta clinica, meritul de a-i fi ales si meritul managementului clinicii fiind insa al Directorului dr.Ion STOIAN. deci, am fost operata luni in jurul orei 18, 00 si joi la ora 13, 00 eram acasa in provincie (3 zile de spitalizare din 18.01.2010). Acest colectiv de medici si asistenti f. tineri au pe langa blandete si vocatie si o schema de refacere pe care trebuie sa o aplici negresit ca sa se intample asa cum ti-au spus. Deci, acum sunt la 2 saptamani de la operatie, ma simt f. bine, nu identific nimic care sa ma deranjeze ( o singura zi am avut tensiunea mica, pentru ca nu am consumat lichide suficiente!!!!!). Firele au fost scoase la 8 zile, acasa de medicul de familie ( de fapt au fost doar firisoarele de la locul tubului de dren si capetele/nodurile taieturii propriu-zise). Taietura este artistica, daca pot spune asa, cred ca in max. 2 saptamani abia se va mai vedea, in zona cea mai de jos la limita parului pubian. La o luna merg la control si cred ca totul va fii asa cum mi s-a spus. OK. Deci, hotararea va apartine, iar sfatul meu este daca ati luat hotararea nu ezitati cand intalniti oameni tineri si daca aveti posibilitatea financiara- alegeti o clinica privata, unde va veti simti ca acasa, inconjurata de oameni minunati. Va doresc tuturor numai bine, MULT CURAJ SI INCREDERE IN VOI si MULTA, MULTA SANATATE!!!
7 comentarii
0
30-01-2010, ora 14:51
rodip
Nu este medic/terapeut
rodip
Buna Coca77!Mersi mult pentru detalii la aceasta operatie.Eu imi fac fff multe probleme pentru ca sant si pe un fond psihic si afectiv ff fragil si nu am nici un suport decat de la o prietena, doua si sant si ff stresata pt.o serie de alte probleme si cred ca si stresul influenteaza mult.O sa incerc sa fiu optimista si tare.Multa sanatate!
0
10-03-2010, ora 11:27
georgiana74
Nu este medic/terapeut
georgiana74
Buna mai ales daca esti mai sensibila mergi la ei (si eu sunt la fel, singurul sprijin afectiv in toate situatiile este sotul meu parintii mei au murit amandoi ! )Nota 10 la superlativ in primul rand pentru domnul doctor Stoian am avut o interventie in 2005 la clinica gynecoland electrorezectie de col uterin la dansul, o evolutie extraordinara dupa interventie, nu am mai avut nici o problema dupa aceea interventie, bineinteles sa nu uitam, chiar daca ne simtim bine sa ne facem totusi test papa nicolau macar o data pe an.Si acum in martie am ajuns la domnul doctor Jumuga Cristian fff tanar.dar profesionist, multumesc inca o data domnului Stoian si domnului Jumuga o sa raman pacienta dansului pe viitor ( d-nul Stoian este foarte ocupat foarte greu gasesti loc pt o consultatie ).Este foarte, foarte dragut si intelegator are rabdare numai cuvinte de lauda pt dansul MULTUMESC ! DR JUMUGA
0
09-03-2011, ora 19:58
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Eu sunt o pacienta mai veche a domnuului Dr Stoian, am avut 3 inetrventii chirurgicale la sin si un ERAD un curetaj biopsic cu cu examen histopatologic.Este fff adevarat echipa cu care lucreaza domnul doctor Stoian este de exceptie.Si, cind spun aceasta ma refer la dr JUMUGA, DR VASILE SI DR MACOTA sunt niste profesionisti.In plus toata echipa de cadre sunt extraordinari.Este clinica privata cam scumpa dar esti in siguranta in plus daca apar probleme poti sa suni oricind.A, am uitat sa mentionez ca atunci cind este o interventie chirurgicala echipa este formata din 3 medici+anestezist, nici unul ditre medici nu opereaza fara DR.STOIAN IOAN FONDATORUL Clinicii GYNECOLAND(fost sef sectie ginecologie spitalul militar Carol Davila)

Sa auzim numai de bine!


COCA 77 vreau sa -ti cer citeva informatii daca se poate
0
27-06-2012, ora 13:13
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
buna!eu sunt operata de histerctomie subtotala deci mai am colul utrein pentru un fibrom care mi-a cauzat sangerari dar si acum din cand in cand adica la cateva zile mai am scurgeri maronii, medicii spun ca este normal si ca este din cauza firelor interioare cand incep sa se resoarba.ati avut si voi asa ceva?eh, eu am si facut prostia sa ridic cam 4 kg, nu m-a durut nimic pe moment, nici dupa aceea deci nu ma doare nimic dar exista aceste scurgeri maronii, iar ei spun ca e normal si la eco cica s-a vazut totul ok.va multumesc.
0
27-06-2012, ora 17:06
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Buna!
Nu stiu ce sa-ti erat absolut deloc dupa operatie, eu nu am avut asa ceva.La mine saplicat histerectomie totala bilaterala si nu am singerat absolut deloc. Cite luni ai de la operatie?
0
29-06-2012, ora 11:13
gabitza80
Nu este medic/terapeut
gabitza80
Buna ziua!
Am 32 de ani si in urma cu exact un an am avut un fibrom de 12cm. Intrucat vroiam sa am copii, am cautat alternative la histerectomie si am gasit ceva incredibil si anume embolizarea fibromului. Am fost embolizata de domnul Dr. Rares Nechifor in cadrul spitalului Delta si tot acolo este centrul de training in terapia fibroamelor uterine.
Tin sa mentionez ca interventia a durat 20 de min si a doua zi am fost externata.
Acum sunt insarcinata in luna 3 si ma bucur in continuare ca pot fi femeie si ca am refuzat histerectomia.
-
Cu respect Gabi!
0
02-09-2014, ora 15:17
LuciaPopa
Nu este medic/terapeut
LuciaPopa
Si eu tot de histerectomie m-am operat la Gynecoland. Am ales acest spital exclusiv pe baza informatiilor de pe internet si asteptarile nu mi-au fost inselate. Eficienta, progesionalism, rigurozitate, metoda, toate acestea le-am regasit aici, invelite frumos de zambetul si atentia tuturor celor ce lucreaza in clinica.
Multumesc pentru explicatii si incurajari d-lui dr Cristian Jumuga, d-nei dr. Lazarescu si, nu in ultimul rand, d-lui dr Stoian, pe care am avut onoarea sa il cunosc. Colectivului de asistente ii multumesc pentru ca a fost in permanenta alaturi de mine si m-a sustinut psihic si fizic. Sunt toti niste oameni de exceptie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •