Hipotofie statuto pnderala

02-06-2011
rotaru veronica
Nu este medic/terapeut
rotaru veronica
Am un baietel de 5 ani cu o greutate de 13 kg si o inaltime de 97 cm. Am fost cu el la Iasi la Sf Spiridon am facut investigatiile necesare si a rezultat ca nu are nevoie de tratament cu hotmon de crestere.rezultate CU DIAGNOSTIC:tetanie cronica, pacient fara AHCsemnificative.Nu stiu ce sa mai fac a crescut 3.5 cm de cand am fost anul trecut in Septembrie dar nu s-a mai ingrasat.A ramas la 13 kg.ce ne sfatuiti.Va multumesc astept raspuns
2 comentarii
0
04-06-2011, ora 13:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu are nevoie de hormoni de crestere..ce analize nu au fost in ordine ? Te rog sa le scrii.un examen al scaunului a facut ? In rest copilul este normal, nu ai alte probleme cu el ? nascut normal ? Merge la gradinita ? Cine sta cu el ? In ultimul an i-ai cumparat vitamine ? Mananca normal, de toate ?
0
06-06-2011, ora 14:09
rotaru veronica
Nu este medic/terapeut
rotaru veronica
Buna ziua.va multumesc pt raspuns.Da copilul s-a nascut normal cu o greutate de 3.600gr merge la camin de la varsta de 2 ani si jumatate este destept, la scaun i-am facut analize pt viermisori, nu i-a iesit nimic i-am repetat de mai multe ori.Daca trebuie vre-o analiza speciala va rogsa imi spune-ti, mananca dar cam obligat si nu carne nu vrea.dar noi ii d-am tocat, nu asimileaza, iese cu scaun de 2.3 ori pe zi.nu sta linistit e in continua miscare.M-ati intrebat de analize i s-a facut teste pt hormon de crestere i i-au iesit putin sun nivelul minim.Oricum a spus ca nu se incadreaza pt tratament cu hormon de crestere.de anul trecut din august a mai crescut 3.5 cm dar nu s-a mai ingrasat aramas la 13kg.can am mers la medicul care ne-a trimis la Iasi ne-a spus ca nu e bine ca a ramas la aceeiasi greutate.Nu i-am dat vitamine, cred ca iar trebui dar nu stiu ce.va rog sa imi d-ati un sfat ce sa facem ?sa mai mergem iar la Iasi la control?anul acesta nu prea mai avem bani.daca mergem la anul e prea tarziu?am fost in oras la noi la un endocrinolog si el a spus ca din pc de vedere a cresterii e multumit dar e prea slab 13 kg la 5 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.