Hipotiroidism subclinic ?!

09-11-2012
anna-maria20
Nu este medic/terapeut
anna-maria20
Buna ziua ! Am mai postat odata in legatura cu niste probleme de palpitatii, emotii nejustificate. ameteli, etc.
In urma unei sedinte la o doamna dr. psiholog mi s-au recomandat niste analize pt glanda tiroida si o ecografie pt a stabili daca aceasta ar fii cauza.
In urma analizelor rezultatele sunt :

free-T3 : 3, 33 pg/mL
T3: 1, 608 ng/ml
T4: 8, 791 ug/dl
free-T4 : 1.341 ng/dl
TSH: 7.495 mlU/l

Rezultatul ecografic :
Tiroida

Asimetrica

LOB DREPT :

Dimensiuni 48/13/17 mm, volum-5, 6 cmc.
Ecostructura omogena, cu aspect microgranular.
Mobil cu miscarile de deglutitie.
Semnal Doppler intens pozitiv.
Nu este aderent la structurile anatomice adiacente.

LOB STANG:

Dimensiuni: 43/13/14 mm, volum-4, 1 cmc.
Ecostructura omogena, cu aspect microgranular.
Mobil cu miscarile de deglutitie.
Semnal Doppler intens pozitiv.
Nu este aderent la structurile anatomice adiacente.

ISTM :

Dimensiuni: 34/5, 3/3, 1 mm, volum-0, 3 cmc.
Ecostructura omogena, cu aspect microgranular.

Diagnostic :hipotiroidism subclinic ?!
Tratament : Eutyrox 25 mg/zi 5 zile pe saptamana, 2 zile pauza, timp de 3 luni.
MagneB6 Forte 10 zile/ luna.
Dupa 3 luni de zile analizele trebuie repetate.

Ce parere aveti de acesti tratament?
Chiar este nevoie sa iau Eutyrox, sau se poate trata cu ceva naturist? Nu am auzit lucruri bune despre aceste pastile si as dori mai intai sa incerc ceva naturist daca s-ar putea... Nu prea mi-a placut doamna doctor, m-a 'expediat' cam repede, nu am apucat sa vorbesc mai nimic cu dansa.
As vrea sa cer si o a doua parere la un alt medic si as dorii sa aflu si parerile dumneavoastra, intr-adevar se ia tratament toata viata pentru aceasta boala sau se poate rezolva cu tratament de 3-6 luni?
Rog raspunsuri sincere si fara ocolisuri de la persoane specializate sau care au mai trecut prin asa ceva si s-a tratat naturist.sau nu. Va multumesc anticipat si astept raspunsuri sincere.
4 comentarii
0
09-11-2012, ora 14:44
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1. a inceput tratamentul?
2. mie mi s-a zis ca- trebuie toata viata;
3. prietena mea a intrerupt cu de la sine putere timp de 4 luni si a ajuns la urgente cu aceleasi simptome ca la inceput: ameteli, palpitatii etc.
o zi buna!
0
09-11-2012, ora 15:30
anna-maria20
Nu este medic/terapeut
anna-maria20
Nu am inceput inca sa le iau. Mai astept niste pareri... As dori sa consult si un medic homeopat. Credeti ca ar putea ajuta mai mult tratamentul naturist decat hormonii astia?
0
09-11-2012, ora 17:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DACA iti va raspunde un medic,...si..este posibil ca rezultatele analizelor sa fie bune si sa poti 'merge'pe-un tratament naturist.
(homeopat...?!?...nu stiu.)
DACA rezultatele nu-s ok...sigur va fi nevoie de tratamentul prescris-deja.
cele bune,
p.s.
am amanat 1 an.ca SI tine...si tot mai rau mi-a fost.
acum, sub tratament...totu-i f.bine
0
09-11-2012, ora 19:33
anna-maria20
Nu este medic/terapeut
anna-maria20
Of Doamne ! Si am doar 21 de ani... Asta este, nu vreau sa ma demoralizez. Am auzit cazuri in care s-a "vindecat" sau cel putin nu s-a mai manifestat... Sa ne ajute Dumnezeu si sa ne dea putere sa trecem peste tot, incerc sa ma autoeduc si sa nu mai pun totul la suflet, stiu ca asta agraveaza oarecum...
D-voatra ati avut tot asa simptomele astea? Aveti ca diagnostic hipo sau hiper? Daca m-ati putea ajuta oarecum cu niste sfaturi... ce sfaturi ati primit de la medic? In legatura cu tot... alimentatie, ce activitati aveti voie sau nu sa faceti, etc. Nici macar asta nu mi-a zis d-na doctor, d-asta si sunt asa sceptica.
Astept cat mai multe sfaturi si pareri a celor care s-au confruntat cu asa ceva si bineinteles, a doctorilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.