Hipotiroidie in recidiva?

11-04-2011
useranonim
Nu este medic/terapeut
useranonim
Buna ziua,
Am fost diagnosticata in urma cu aproximativ 8, 9 luni cu hipotiroidie.
Am urmat tratament cu iodtyrox pentru 6 luni, dupa care medicul mi-a intrerupt tratamentul datorita faptului ca acuzam niste dureri de inima, dar la eco vazuse ca nu s-a corectat problema, cel putin nu complet.
Am intrerupt tratamentul cu aproximativ 1 luna jumatate in urma.
Totusi, am trecut printr-o perioada foarte stresanta de atunci si acum am din nou unele simptome extrem de deranjante: desi ma culc la 9 seara si ma trezesc la 8, 9 dimineata
-simt ca sunt obosita, ma dor si ochii din cap, parca tot catre pat as trage.
-uit dintr-o camera pana in alta. plec din sufragerie sa iau ceva din bucatarie si uit ce
-vorbesc si uit ce vreau sa spun
-apoi cel mai rau e faptul ca am depresii, desi nu sunt motive explicabile., Totul ar trebui sa fie frumos, dar eu nu-mi gasesc rost, scopuri, nu reusesc sa fac ce-mi propun, nu am energie sau tragere de inima, nu mai pot face sport.
in general calitatea vietii mele in clipa de fata e... e rau si nu stiu cum sa-mi explic de ce!? n-am motive intemeiate de suparare, au trecut.

Intrebare: POATE RECIDIVA HIPOTIROIDEA brusc, rapid intr o perioada de stres si suparare? sau toate simptomele mele sa le pun pe baza faptului ca inca se resimte perioada de stres?
Sa iau 1/2 din iodtyrox si sa vad cum ma simt?
Sa reped deja analizele, desi medicul mi-a spus sa revin in mai?
E hipotiroidie din nou?
Nu am avut o valoare alarmanta a Tsh -ului, dar suficienta incat sa ma afecteze.
Toate simptomele astea nu le-am avut pe durata tratamentului.
9 comentarii
0
11-04-2011, ora 12:51
useranonim
Nu este medic/terapeut
useranonim
Tsh-ul imi iesise in urma cu 7, 8 luni 4, 7 din limita maxima aproximativ 2, 5- 3(din cate imi amintesc)
0
11-04-2011, ora 14:58
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

URGENT la medic pt.tratament...problema tiroida!!!!
Hipotiroida nu recidiveaza,...ea nu se rezolva NICIODATA, , , doar cu tratament, se tine sub control.

TOATE simptomele, de acolo vin...si NU doresc sa te sperii, dar, poti intra in coma din cauza intreruperii tratamentului...asa cum, a patit si prietena mea.

ATENTIE:
Odata depistata orice problema la tiroida si odata inceput un tratament, NU SE INTRERUPE...TOATA VIATA.

Concret:
asa cum, cei depistati cu diabet, NU VOR INTRERUPE tratamentul..toata viata.

De aceea,
ROG, e de datoria mea sa-ti scriu, mergi sa-ti faci TSH (se face din 3 in 3 luni)...si cu rezultatul, mergi la acelasi medic sau la altul, DAR, spune-i ce tratament ai avut si...CA L-AI INTRERUPT.si asta, CAT MAI REPEDE.

Intreaba si medicul si-ti va confirma, ceea ce, ti-am scris.

Iti doresc multa sanatate si s-auzim de bine.

O zi faina!
0
11-04-2011, ora 15:14
useranonim
Nu este medic/terapeut
useranonim
Multumesc mult pentru raspuns.
Am luat tratament cu Iodtyrox si din cauza ca dupa aproximativ 7 luni mi-a dat probleme la inima, adica dureri de inima, pe baza acestor simptome medicul a decis sa-mi intrerupa tratamentul, asta dupa ce imi facuse un eco si a reisesit ca tiroida s-a ameliorat, dar nu s-a vindecat. A fost destul de... frapant, dar m-am bucurat sa scap de durerile de inima.
Nu cred ca e cazul sa ma alarmez prea tare deoarece valoarea Tsh-ului nu a fost prea mare nici la inceputul tratamentului, adica a fost 4, 7 sau 4, 07 din cate imi amintesc, undeva pe aici.
Da, medicul mi-a spus ca sa revin pentru analizele de sange la inceput de mai, dar am sa fac in asa fel incat sa ajung foarte rapid la el. L-as schimba, dar nefiind in romania, el e singurul cu care ma inteleg in romaneste.
...
Dar daca nu se intrerupe tratamentul mie de ce mi-a spus sa nu mai iau?
0
11-04-2011, ora 15:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Draga mea,
ti-o fii zis sa NU mai iei ca..ai avut palpitatii DAR, la un consult la care ai fost, trebuia ori sa-ti schimbe trat, ori sa-ti maj sau mics..."ratia"/zi...
si apoi aveai 4, 7 si lim era 2, 5-3...TI SE PARE BUN rezultatul??..of-of..
O zi buna!

Poate intra pe forum un medic si...te lamureste.
0
11-04-2011, ora 15:53
useranonim
Nu este medic/terapeut
useranonim
Lucia, eu inteleg ceea ce-mi spui si sunt de acord. Stiu ca nu a fost un tsh bun, dar s-a mai ameliorat intre timp. Totusi de la 4, 7 pana la coma e mult, caci am auzit de un Tsh ajuns chiar mai sus de 8 si ceva. Deci nu cred ca sunt chiiiar atat de grav, cel putin sper sa nu.
Eu nu stiam de faptul ca tratamentul pentru hipotiroidie nu se intrerupe niciodata. Stiam ca se stimuleaza tiroida pana ajunge sa-si reinvete functia, se regleaza Tsh-ul iar apoi isi face ~meseria~ singura. Stiam ca tratamentul permanet e necesar celor care si-au eliminat prin operatie tiroida.

Si mie mi s-a parut suspect faptul ca de pe-o zi pe alta medicul meu si-a schimbat parerea, mi-a intrerupt tratamentul fara un set de analize in prealabil, dar a considerat ca in conditiile in care luan acceasi doza, 50 mg iodtirox, si aveam dureri de inima(NU palpitatii, ci dureri) metabolismul era suprasolicitat. De ce? pentru ca tiroida isi revenise si nu mai avea nevoie de stimulente hormonale. Asa banuiesc eu ca a gandit, dar se putea sa-mi fi dat 25 mg sa iau.

Astept si parerea unui medic, va rog.
0
11-04-2011, ora 16:57
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Draga mea,
un singur comentariu si...TE ROG SA MA IERTI...

intreruperea tratamentului...ESTE GRAAAAAV..
O zi buna.
0
12-04-2011, ora 12:22
useranonim
Nu este medic/terapeut
useranonim
Am fost la medic,
mi-a dat sa iau iodtyrox 25mg.
Nu mi-a luat analize de sange, nu mi-a facut eco...
0
12-04-2011, ora 12:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
nu mai stiu ce sa-ti zic..
O fi acelasi medic/??..ar fii cumva explicabil..te stie, DAR..nu prea..vb.olteanului...nu prea.ar fii ok..
Daca este alt medic, de ce nu te-a vazut la EKO tiroida si/sau sa-ti vada rezultatele TSH?

Oricum,
eu iti doresc multa sanatate si..ai grija de tine.
La orice..neplaceri..mergi si spune-i TOTUL.

O zi buna!
0
12-04-2011, ora 12:47
useranonim
Nu este medic/terapeut
useranonim
Multumesc, Lucia!
Este acelasi medic, ma cunoaste si-mi stie istoricul medical in ceea ce priveste tiroida mea, tratamentul etc.
Ca sa fac un rezumat, in caz ca intra vreun medic endocrinolog pe aici, lucrurile au stat asa.

ANALIZE SANGE: TSH- intre 4, 5 si 4, 7
(nu-mi amintesc exact, dar clar peste 4), valorile normale pentru limita superioara fiind undeva pe langa 2, 5-3, din cate stiu eu.
Tratament initial: IOD 100mg/ zi
Aceleasi stari, schimbat medic.
ECO: hipotiroidie si un nodul tiroidian, dar neglijabil, din cele spuse de medic.
Tratament: Stop IOD 100 si Start IODTYROX 50mg/zi.
Stari: super, pierdut si cateva kg, apetit normal, fara depresie, energie ok.
Dupa 7 luni: durere inima.
Eco: ameliorare, dar inca nu eram vindecata
medicul mi-a spus sa intrerup tratamentul.

L-am intrerupt, am avut o perioada de stres mare si probgleme, au revenit starile de lipsa energie, uit de la mana la gura, nu ma pot concentra, am pus 2, 3 kg pentru ca din cauza starilor am dezechilibre alimentare.
Azi: control, fara eco, fara sange
Prescris 25 mg Iodtyrox/ zi.

E ok? poate ca in perioada aceasta de stres s-a mai agravat problema cu tiroida.
Sunt in regula cele 25 mg Iodtyrox?

Nu am posibilitatea sa consult un endocrinolog, daca este in preajma un medic, va rog un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.