Hipotiroidie chiar daca analizele sunt normale?

30-01-2015
maesalx
Nu este medic/terapeut
maesalx
Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu ceva!

In ultimii 2 ani m-am ingrasat 25 de kg pana am ajuns la 'minunata' greutate de 105 kg, avand 173 cm. Sunt mereu obosita, am niste migrene groaznice, menstruatia lipseste deja de 5 luni si am observat si un hirsutism accentuat pe tot corpul: spre rusinea mea, imi creste parul si pe gat, si pe abdomen, etc.

Problema este ca analizele nu indica o boala endocrina:
TSH = 3, 95 (valori normale 0, 55-4, 78)
FT3 = 3, 61 (valori normale 2, 3-4, 2)
FT4 = 1, 09 (valori normale 0, 89-1, 76)

Este posibil sa sufar de hipotiroidie chiar daca analizele nu indica acest lucru?
2 comentarii
0
31-01-2015, ora 21:33
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Valorile analizelor dvs. se incadreaza in limite dar nu sunt optime in special TSH, ar trebui sa fie cam la 3/4 din valoarea de referinta, ceea ce inseamna aprox.TSH=1, 2.
Aceasta valoare cat si starea pe care o descrieti ar putea fi un indiciu ptr. o viitoare afectiune tiroidiana(Hasimoto,...). Puteti sa va faceti o analiza in acest sens, ATPO(o val. crescuta ATPO arata prezenta unei reactii distructive autoimune in timp impotriva tiroidei, care poate fi asociata cu o hipotiroidita) cat si un eco, analize care ar putea lamuri lucrurile.
0
01-02-2015, ora 14:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sunt prea putine analize pentru a spune ca nu exista o boala endocrina.Nu te resemna in fata acestor rezultate normale, sunt necesare si alte dozari hormonale, caci ceea ce descrii arata clar dezechilibre in acest sens.Prezinta-te la consultatie la un endocrinolog si continua cu investigatiile.Nu ne spui cati ani ai...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața cu hipotiroidism
  • Hipotiroidismul și autoimunitatea tiroidiană pot crește riscul de infertilitate feminină
  • Probleme tiroidiene au fost asociate riscului crescut de demență
  • Insuficiența tiroidiană
  • Cercetările indică o relație de cauzalitate între microbiomul intestinal și hipotiroidism
  •