Hipotermie.Cauze?!

28-10-2011
inn.ocence
Nu este medic/terapeut
inn.ocence
Buna ziua!
Problema mea este urmatoarea: cand intru in contact cu temperatura scazuta, pe care oamenii normali nici nu o simt, incep sa am niste simptome ciudate: temperatura corpului scade la 35 de grade C instant, incep sa ametesc, imi creste tensiunea (ajunge la 15, 16 cu 10 - tensiunea mea normala fiind de 11 cu 7), puls crescut; alteori, cand intru in contact cu frigul, se intampla invers: tensiunea scade pana la 9 cu 5, temperatura corpului 35, puls scazut-48, neregulat.
Probleme ccu tiroida nu am (mi'am facut toate analizele necesare).
Ar putea fi oare vorba de o disfunctie hipotalamica? Ce analize trebuie sa fac, pentru a-mi verifica functia hipotalamica?

Va multumesc mult, mult pentru raspunsuri !
8 comentarii
0
03-11-2011, ora 11:04
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Un control cardiologic ti-ai facut?
Ai manile si picioarele reci si se inrosesc sau se invinetesc?
Trebuie sa mai fie si alte simptome. Mai da ceva amanunte.
0
04-11-2011, ora 00:39
inn.ocence
Nu este medic/terapeut
inn.ocence
Da, mi-am facut si control cardiologic (ecocardiografie doppler, ekg) totul e ok...cu exceptia tensiunei arteriale care creste cand intru in contact cu temperaturi un pic mai scazute (pe care un om normal le suporta cu brio) si a a temperaturei scazute (35 grade C), ceea ce m-a facut sa cred ca e o cauza neurologica, hipotalamica (cred, nu stiu...).
Da, am mainile si picioarele reci mai tot timpul...
0
04-11-2011, ora 00:56
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cauta pe net articole despre - sindromul raynaud si - fenomenul raynaud
Vezi daca prezinti aceste simptome si discuta cu medicul tau. Se pot face si analize. Citeste articolele indicate.
0
04-11-2011, ora 17:51
inn.ocence
Nu este medic/terapeut
inn.ocence
Multumesc mult pentru raspuns, tema; cunosc sindromul Raynaud, dar nu cred ca are legatura SI cu tensiunea arteriala, si implicit cu durerile de cap, cand intru in contact cu temperaturi doar un pic mai scazute...
Tocmai de aceea am postat aici, sa vad cam unde ar fi problema..sa stiu ce analize sa'mi fac..
Multumesc mult, mult pentru raspuns :* :D
0
04-11-2011, ora 18:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Acum ca spui si de durerile de cap, plus ameteli si modificarea tensiunii, ar putea fi o sinuzita.
Ai facut un exudat nazal cu antibiograma?
Eu ma refer aici doar la o posibila cauza infectioasa deoarece este mai rapid de cautat si eventual de exclus. Mai pot fi si altele.
Ovarele te dor? Ai ciclul regulat?
Fumezi? Asta ar insemna ca ai ceva probleme circulatorii care se amplifica din cauza fumatului.
Cu asa o tensiune oscilanta, poate ar trebui sa faci un tratament.
Ti-ai masurat Timpul Quick (timpul de coagulare)?
0
05-11-2011, ora 02:27
inn.ocence
Nu este medic/terapeut
inn.ocence
Exudat nazal n'am facut, in schimb, am facut un CT care mi'a iesit ok, inclusiv in ceea ce priveste sinusurile; Cu ovarele nu am probleme datorita faptului ca mi'am facut acum ceva timp o ecografie abdominala totala, de fumat n'am fumat in viata mea, timpul Quick mi l'am facut la niste analiza sangvine de rutina si mi'a iesit ok, in limite...
Tensiunea creste doar atunci cand intru in contact cu temperaturi umpic mai scazute.
Alte probleme pe care l'am mai avut ar fi..scaderi de tensiune..
Cauzele?! Avand in vedere ca, controlul cardiologic a iesit ok, n'am nici o idee care ar fi...
Oricum, e foarte suparator sa iesi putin afara..si in scurt timp sa ameteste, tensiune crescuta, durere in regiunea cefei*(din cauza tensiunii cred), palpitatii, temperatura corporala scazuta, -simptome care dispar imediat ce intru intr'o incapere, la caldura...
Ciudat..
0
16-11-2011, ora 00:30
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Chiar daca nu au aparut modificari pe EKG, doctorul cardiolog ti-ar putea da un tratament pentru tensiunea oscilanta, poate si ceva pentru circulatia sangelui.
Tot la un medic cardiolog ar trebui sa mergi, dar ar fi bine sa te vada si un medic chirurg vascular.
Mai cere o opinie si la alt doctor.
Este clar ca ai o problema de circulatie si asta se poate corecta cu un tratament adecvat.
0
16-11-2011, ora 00:56
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Si o infectie vaginala ar putea sa iti dea astfel de simptome si ai putea sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru recoltare nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare.
Deasemenea trebuie sa treaca 10 zile in caz ca ai luat antibiotice, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
La sinusuri poate exista o infectie si fara sa apara modificari pe radiografie sau CT.
Ar fi bine daca ai face totusi un exudat cu antibiograma.
Vorbeste cu doctorul tau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipotermie - primul ajutor
  •