Hipoplazie vena iliaca externa

08-07-2009
Sweetie
Nu este medic/terapeut
Sweetie
La varsta de 13 ani fetitei mele i s-au umflat ambele picioare (coapsa, gamba si laba piciorului). Si asta in urma unui tratament cu vitamine pentru intarirea unghiilor, a firului de par(Fitofanere). Dupa 7 luni am observat ca unul dintre picioare si-a revenit la dimensiunile normale. Si acuma fata are doua picioare diferite, unul foarte slab si altul mai ingrosat cu 2 cm.
La ecografie Doppler i s-a dat acest diagnostic de hipoplazie de vena iliaca externa stanga.(La Spitalul Fundeni a fost diagnosticata). Nu are dureri, doar ca daca sta prea mult pe scaun(peste 4 ore) sau prea mult in picioare se umfla ceva mai mult, in special mai jos spre talpa piciorului. De curand i-au aparut la suprafata pielii niste capilare violacee, spre incheietura piciorului si sus pe coapsa. Mi s-a spus ca asa o sa ramana cu piciorul deformat. Ca tratament i s-a dat Detralex si Aspenter, cate 3 luni cu pauze. I s-au recomandat plimbari, innot si masaje usoare pe picior cu unguente Lioton gel. As vrea sa-mi spuna cineva ce riscuri pot sa apara in timp si daca totusi nu se poate remedia aceasta malformatie din nastere.
1 comentarii
0
15-05-2011, ora 20:11
elissa1
Nu este medic/terapeut
elissa1
Buna ziua,

Eu am 32 de ani dar de 15 ani am un picior mai gros decat celalat si nu am reusit sa ma obisnuiesc cu situatia.
Diagnostic prezumtiv tarziu (acum doi ani): hiopoplazie de vena iliaca comuna.
Mi s-a spus mai nou ca nu pot sa fac nimic in afara de Detralex, consum lichide, control eco Doppler la 12 luni, evitarea ortostatismului prelungit, miscare.
Eu inca mai caut o solutie. Cine stie... Poate in strainantate. Voi incerca sa aflu deoarece diferenta se accentueaza uneori, acum vad ca nu revine.
Fata Dvs. cum se simte? Ce tratament urmeaza momentan?

Va doresc multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.