Hipoplazie de vena iliaca externa

14-07-2009
Sweetie
Nu este medic/terapeut
Sweetie
La varsta de 13 ani fetitei mele i s-au umflat ambele picioare (coapsa, gamba si laba piciorului). Si asta in urma unui tratament cu vitamine pentru intarirea unghiilor, a firului de par(Fitofanere). Dupa 7 luni am observat ca unul dintre picioare si-a revenit la dimensiunile normale. Si acuma fata are doua picioare diferite, unul foarte slab si altul mai ingrosat cu 2 cm.
La ecografie Doppler i s-a dat acest diagnostic de hipoplazie de vena iliaca externa stanga.(La Spitalul Fundeni a fost diagnosticata). Nu are dureri, doar ca daca sta prea mult pe scaun(peste 4 ore) sau prea mult in picioare se umfla ceva mai mult, in special mai jos spre talpa piciorului. De curand i-au aparut la suprafata pielii niste capilare violacee, spre incheietura piciorului si sus pe coapsa. Mi s-a spus ca asa o sa ramana cu piciorul deformat. Ca tratament i s-a dat Detralex si Aspenter, cate 3 luni cu pauze. I s-au recomandat plimbari, innot si masaje usoare pe picior cu unguente Lioton gel. As vrea sa-mi spuna cineva ce riscuri pot sa apara in timp si daca totusi nu se poate remedia aceasta malformatie din nastere.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.