Hipoacuzie stanga

25-10-2011
umnut
Nu este medic/terapeut
umnut
Buna ziua,

Am, din nastere, hipoacuzie stanga. Nu stiu sa va zic exact starea ei, pentru ca nu am la indemana audiogramele, dar ideea e ca, de cand fac audiograme, nu s-a observat niciodata un avans al bolii. Ca sa va faceti o idee mai buna, cand imi acopar urechea stanga, cu dreapta aud normal, iar cand imi acopar orechea dreapta, cu stanga aud aproape ca si cum as fii sub apa.

Stiu ca nu am voie sa folosesc casti si nici sa fiu in zone zgomotoase in incinta inchisa. Cu toate astea m-am angajat la un call center, vorbesc la casti, iar in jurul meu, desi nu pot sa spun ca e zgomot in adevaratul sens al cuvantului, volumul este mai ridicat decat cu ce sunt eu obisnuit. intrebarea mea este: Ce factori, si in ce masura trebuie sa fie acestia pentru a avansa hipoacuzia, daca aceasta poate progresa in cazul in care nu s-a observat vreodata un avans?

De asemenea mentionez ca ascult ocazional muzica la casti, dar la volum redus (~30% din vol maxim). La call center, volumul in casti este, de asemenea, redus.


Mersi.
2 comentarii
0
25-10-2011, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate sa nu se intample nimic sau poate sa avenseze hipoacuzia
2 faci anual audiograme si observi evolutia.. daca incepe sa pierzi auzul.. schimbi serviciul
3 profilactic tre sa consumi multa apa si ceaiuri de paducel si papadie.. care ajuta la circulatiea sangvina cerebrala
0
26-10-2011, ora 12:04
umnut
Nu este medic/terapeut
umnut
Mersi pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.