Hipoacuzie neurosenzoriala severa

133 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
24-02-2014, ora 13:36
Valentin vali
Nu este medic/terapeut
Valentin vali
Buna ziua domnule doctor, sunt politist si in urma unor sedinte de tragere nu mi-am protejat urechile si m-am ales cu celulele cochleare distruse la urechea stanga plus acufene, plus scaderea auzului la urechea stanga cu 5 decibeli.Intrebarea mea este daca ma feresc de zgomote puternice imi va mai scadea auzul pe viitor ?. Am 25 de ani iar organismul este tanar se mai pot reface celulele cochleare cu medicamente, injectii, vitamine etc. si care ar fii acestea ?. Am urmat untratament cu betaserc timp de 3 luni fara efect iar in prezent urmez un tratament cu ginko biloba. Va multumesc, cu stima.
0
24-02-2014, ora 20:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. celulele NU se refac
2 important este sa nu progreseze hipoacuzia. pentru asta.. TE protejezi cat poti de zgomot ( trageri, discoteca, concerte, casti)
3. alimentatia conteaza.. la calitatea sangelui
se evita lactatele, pielea de gaina, mezelurile si grasimea de porc, dulciurile.. tot ce poate duce la probleme de cirvulatie cerebrala.
4 tratamentul de durata cu Paducel si papadie...ceaiuri, tincturi
vazodilatatoare pentoxi retard, sermion, stugeron, s.a periodic cate 3 luni...
0
26-02-2014, ora 20:35
Valentin vali
Nu este medic/terapeut
Valentin vali
Va multumesc pentru raspuns, pe viitor daca ma feresc de zgomote puternice se poate sa imi mai scada auzul ? De cateva zile am inceput sa am usoare dureri de urechi, ameteala si stare de voma, sunt normale starile acestea in situatia mea, ce ar trebui sa fac sa scap de starile acestea ? Mentionez ca am si deviatie de sept, trebuie operata ? Va multumesc
0
26-02-2014, ora 20:56
Valentin vali
Nu este medic/terapeut
Valentin vali
Inca ceva, cum pot face sa reduc s-au sa vindec acufenele (acupunctura ma poate ajuta?
), hipoacuzia s-au acufenele se pot instala si la cealalta ureche daca ma feresc de zgomote ?, imi cer scuze pentru insistenta dar sunt disperat pentru ca nu vreau sa se ajunga la surzitate. Va multumesc inca odata pentru ajutorul acordat
0
27-02-2014, ora 09:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. disperarea in sine...este un factor nociv care baga organismul in stres, vazoconstrictie is probleme de circulatie
asa ca relaxeazate.. si nu mai fi disperat.. ca nu ajuta la nimic
2 intrebarile tale.. nu au nici o logica.. fiindca nimeni i acesta lume.. NU poate sa.ti spuna cum o sa avanseze o problema
Tine numai de persoana Ta
de felul cum te alimentezi. cum te hidratezi, cum gestionez problemele psihologice si ce tratamente faci
3 acufenele se vindeca cand este gasita cauza si se actioneaza corect asupra problemei...
0
01-03-2014, ora 15:06
Valentin vali
Nu este medic/terapeut
Valentin vali
Va multumesc pentru raspuns, sanatate
0
22-03-2014, ora 15:24
Valentin vali
Nu este medic/terapeut
Valentin vali
Buna ziua domnule doctor am facut un rmn cu substanta de contrast la urechi la recomandarea unui doctor orl si am fost diagnosticat cu ' un mic angiom venos in punte, posterior parasagital stanga ( urechea cu probleme) imediat supraiacent colicului facialului; aceste fine traiecte venoase dispuse radiar pe o suprafata de cativa mm, ce corespunde cu topografia nucleilor vestibulari, colocteaza intr-un vas milimetric, ce face o bucla convexa posterior si iese pe versantul lateral al puntii, in cisterna ponto-cerebeloasa stanga, mergand intr- o vena ce dreneaza caudal catre sinusul petros superior'. Scaderea de auz nu este de la trauma sonora si pe audiograma auzul este scazut de la 2.000Hz pana la 60 db iar in ultima perioada am inceput sa am usoare stari de ameteala, de voma si tulburari de vedere. Mai este ceva de facut pentru refacerea auzului ? Iar de 2 zile acufenele s-au mutat si la urechea dreapta care apar si dispar dar auzul este normal la aceasta ureche, ce este de facut? poate scadea auzul si la aceasta ureche ? Va multumesc.
0
22-03-2014, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un RMN.. se face pentru a stabili o formatiune tumrala sau o anomalie de vas..in regiunea cerebrala
odata aceste modificari depistate..ramane...UN cinsult la Neurochirurgie si rezolvarea lor Chirurgiclama
NU exista tratamet medicamentos
0
23-03-2014, ora 20:16
Valentin vali
Nu este medic/terapeut
Valentin vali
Va multumesc inca odata pentru raspuns.
0
15-04-2014, ora 11:48
Valentin vali
Nu este medic/terapeut
Valentin vali
Buna ziua din nou domnule doctor, medicul de familie mi-a recomandat 21 de injectii de Alflutop ( este un medicament pentru reumatism si pentru durerile de coloana ) pentru acufenele de care sufar, spunand ca s-a documentat despre acest medicament si i l-a administrat mamei dansului care are acufene din cauza unor injectii cu gentamicina si ca acum se simnte mult mai bine si i s-au ameliorat aceste acufene. Ati auzit ceva despre acest medicament? imi recomandati sa il incerc? se poate agrava acufenele de la el?, va multumesc
0
15-04-2014, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. este un preparat bun pentru problemele osteo-articulare...si pot ameliora simptomele legate de aceasta patologie
daca acufenele sunt din cauza coloanei cervicale.. DA sunt sanse sa se amelioreze
0
17-04-2014, ora 17:59
Valentin vali
Nu este medic/terapeut
Valentin vali
Am sa incerc aceste injectii si dupa ce le termin va spun cum ma simnt, sanatate multa.
0
21-10-2018, ora 15:58
Nadiaaa
Nu este medic/terapeut
Nadiaaa
Buna ziua d-le doctor! Mama mea a fost diagnosticata cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala in urma unei audiograme insa as dori un sfat de la dumneavoastra, daca e cazul sa poarte aparat auditiv la o singura ureche sau la ambele. Daca se poate, as dori sa va trimit pe mail audiograma si sa imi dati un sfat. Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
133 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.