Hipoacuzie neuro-senzoriala

04-08-2008
apolo
Nu este medic/terapeut
apolo
Buna ziua. am citit cateva dintre posturile celorlalti si am indraznit si eu sa imi fac curaj prin a va adresa o intrebare, atat dvs ca medici cat si celorlalti care pot da sfaturi sau informatii utile. In urma cu 3 ani am fost diagnosticat cu hipoacuzie neurosenzoriala bi-laterala mixta + ototoxice. de ce ototixice. la varsta de 1 an am facut multe astfel de antibiotice insa pana la 20 de ani nu am avut nimic. pur si simplu auzeam un pic mai slab cu urechea dreapta insa, stiu sigur ca nu aveam probleme de comunicare cu nici una din ele.totul normal. tot in jurul varstei de 20 de ani m-am expus continuu la sunete puternice cluburi, subwoofere si mai ales castile cu volum foarte puternic incat auzeai muzica care o ascultam la 1 m de mine departare. iata ca inevitabilul a venit si m-am trezit intr-o dimineata cu un tiuit in urechi. am crezut ca imi va trece insa nu a fost asa. acum am tiuituri permanente cand mai puternice cand mai usoare, si scadere de auz. de atunci ma tin in diferite tratamente, bio-energie acupunctura, vasodilatatoare si injectii b1+b6. recent am inceput si ceva natural pe baza de ginkgo biloba, in urma caruia foarte putin mi s-a imbunatatit starea. intrebarea este : daca voi apela la ajutorul unui aparat auditiv, mi se va deteriora in continuare auzul ? eu fac tot posibilul sa evit antibioticele de orice fel si mai ales zgomotele puternice. nici muzica cu volum incet nu mai ascult imi este team sa nu imi dauneze. pe de alta parte se zice ca aparatul ajuta nervul intrucat il stimuleaza si acesta fctioneaza normal. eu nu stiu ce sa mai cred. va rog astept sfaturi si pareri, oricare sunt bine primite. multumesc frumos
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.