Hipoacuzie bilaterala

28-12-2012
alexandro
Nu este medic/terapeut
alexandro
Buna!
Sunt Alexandru si am probleme cu auzul, am fost diagnosticat cu hipoacuzie bilaterala.. Totul a inceput, cred, cand eram copil cand ascultam muzica tare la casti (o perioada de 2-3 ani aproxinativ). Atunci nu aveam deloc probleme cu auzul nici nu preconizam sa mi se intample asta. De la varsta de 18 ani cand mai ieseam prin oras au inceput sa am dureri in urechi si treptat auzul a scazut din ce in ce mai mult, astfel incat nu mai intelegeam unele sunete in locuri aglomerate sau cand se vorbea in soapta.
La 21 de ani am hotarat sa port aparat auditiv la urechea stanga (fiind mai afectata decat cea dreapta). Peste un an eram nevoit sa port aparat si la urechea dreapta pentru ca se inrautatise auzul la urechea respectiva devenind mai sensibila si mai vulnerabila la tot felul de zgomote. Dupa cateva luni de purtat aparatul in ambele urechi concomitent, a inceput sa am usoare dureri la urechi, astfel incat daca setam volumul aparatului mai incet nu era foarte mare diferenta daca il purtam sau nu, iar daca il setam sa aud in mod normal imi apareau dureri..
In septembie 2011 m-am operat la cluj la o clinica privata promitandu-mi ca auzul se va recupera cu tratament corespunzator (Neurotrat + Neurobion)... operatia a constat in introducerea unui "tubulez" in urechi cu scopul de a elimina mai repede un fel de lichid uleios..
Acum dupa un an si cateva luni de la operatie sunt foarte sensibil la orice zgomot sau curent iar in legatura cu auzul nu pot sa zic cu convingere ca este mai bine. Dupa operatie purtasem aparatul foarte putin, iar in acest moment nu-l mai port deloc de mai bine de 7 luni. Mai adaug faptul ca nu este o boala genetica. Imi spuneti va rog ce fel de boala e aceasta sau daca exista tratament pentru aceasta problema? Daca auzul va continua sa scada? Va multumesc mult!
2 comentarii
0
28-12-2012, ora 14:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca a fost o otita seroasa de la bun inceput... cu hipoacuzie de transmisie. asa cum reese dupa internarwa la cluj, , , ,
inseamna ca primul diagnostic de hipoacuzie neurosenzoriala a fost gresit si dupa acea eroare... ai fost protezat auditiv eronat...
2 acest gen de probleme cu lichid in spatele timpanului... sunt din cauza nasului sau problemelor din rinofaringe
pana nu tratezi acele probleme...nu ai cum sa vindeci urechea
3 daca hipoacuzia neurosenzoriala e pe bune... inseamna ca nu era necesara acea interventie pe timpan

in concluzie.. trebuie sa te lamuresti clar ce fel de acuzie ai
audiograma completa/ aer si os/,...si otimpanograma ajuta la stabilirea diagnosticului
poti trimite rezultatele pe adresa mea pe hotmail
investigheaza si nasul, radiografie saf, endoscopie nazala si vezi cum poti imbunatati respiratia nazala
0
28-12-2012, ora 15:26
alexandro
Nu este medic/terapeut
alexandro
Buna ziua!
Am adaug faptul ca din nastere am avut deviatie de sept, (pe o parte a nasului respiram foarte greu), iar la 17 ani si jumatate m-am operat, din nefericire a fost prea devreme si mi s-a deformat nasul, apoi a urmat alte 2 operatii chirurgicale plus inca 3 operatii la polipi... Iar acum nasul imi este foarte fragil, si sensibil, cand depun efort fizic intens sau intr-un mediu racoros mi se "ridica" putin osul din mijlocul nasului, iar dupa un somn odihnitor se "aseaza" inapoi..
stiu ca suna putin ciudat.. Medicul mi-a spus ca, din cauza numarului mare de operatii se intampla asta si cu timpul speram sa fie bine. Am uitat sa specific ca am 23 de ani.
Multumesc frumos pentru informatii!
Multa sanatate! Toate cele bune! :)
Alexandru
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: