Hipoacuzie bilaterala

20-11-2012
gheablau
Nu este medic/terapeut
gheablau
Buna seara, domnule doctor! A avea nevoie de cateva informatii daca se poate. Nepotelul meu, in varsta de 4 ani, a fost diagnosticat cu hipoacuzie bilaterala la Iasi. As dori sa stiu daca singura solutie este sa poarte aparate auditive. Mentionez ca i s-a spus ca cu urechea stanga nu aude aproape deloc, iar cu cea dreapta putin mai mult. Ce ne sfatuiti sa facem? Dvs. aveti cabinet in Pascani? Va multumesc!
5 comentarii
0
21-11-2012, ora 07:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cabinetul meu este la pasacani
la Iasi.. trebuie sa mergeti sa confirmati diagnosticul la clinica ORl..spit. Recuperare. dr Cozma Sebastean
0
21-11-2012, ora 19:03
Cristina Iasi
Nu este medic/terapeut
Cristina Iasi
Buna seara, domn doctor! Am si eu o problema...am o sinuzita maxilara "castigata" in urma unui focar de infectie a doua masele cu radacina in sinus, pe care le-am extras joia trecuta, operatie incheiata cu alveoplastie... gingia arata binisor, in urma extractiilor, maine voi merge sa imi scoata atele...dar desi sunt pe antibiotic, augmentin si folosesc si apa de mare pentru a provoca curatarea sinusului...nu reusesc sa elimin...mentionez ca nu am voie sa suflu nasul, in urma interventiei, cam 2 saptamani...iar dupa extractie mi-a specificat stomatologul sa nu iau aspirina...eu am fost la maxilo-faciala la control, si mi s-a prescris sa iau 4 zile nurofen forte pe langa antibiotic...am luat doar o pastila, mi-a fost frica sa mai iau, deoarece contine acid acetilsalicilic si dupa prima pastila, am avut niste zvacniri in gingia operata.
problema e ca banuiesc ca mucoasa din sinus e cam groasa si de aceea nu se dreneaza... Dupa o saptamana de la operatie am voie sa iau Nurofen Forte...sau exista posibilitatea sa mi se deschida operatia, si ce e mai rau, sinusul? Membrana nu a fost atinsa...asa mi s-a spus...nu mai suport ameteala si presiunea de pe nas. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde.
0
30-11-2012, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinuzita maxilara. trebuie confirmata radiologic sau ct.
daca e purulenta e nevoie de punctii sinusale
daca e doar ingrosarea mucoasei... nu se considera sinuzita si durerile si presiunea au alte cauze..
0
10-12-2012, ora 17:38
simona elenaa
Nu este medic/terapeut
simona elenaa
Buna ziua, as vrea sa stiu daca cavernoamele descoperite la rmn imi pot provoca hipoacuzia pe care o am.Am facut control orl, mi-am tratat sinuzita, mi s-a suflat aer in trompa lui eustachio dar rezultatul nu a fost cel asteptat.Hipoacuzia bilaterala, probleme la suntele inalte, La indemnul d-nului doctor de la o.r.l.am facut rmn, si nu pot ajunge foarte curand cu rezultatul, acesta fiind:
REZULTAT:

Ductele auditive interne si canalele semicirculare au conformatie si semnal pastrat.
Secventele TRUFI cu rezolutie crescuta nu releva modificari ale emergentelor nervoase.
Mai ales in secventele HEMO, dar si in celelalte efectuate, se pun in evidenta doua leziuni hipersemnal heterogen: una intracerebeloasa dr., parasagitala de cca. 8 mm diam si o a doua, subarahnoidian, intergiral, parietal stg. de aprox 8 mm diam. Formatiunile, cu priza inomogena de contrast, dificil apreciabila la aceste dimensiuni, sunt mai probabil aspecte de cavernoame.
Secventele FLAIR nu releva aspecte demielinizante sau edematoase.
Nu se constata deplasarea structurilor sagitale.
Sistem ventricular simetric, pe linia mediana, fara modificari ale celorlalte spatii l.c.r.
Fara modificari la nivelul cavitatilor sinusale paranazale

As putea sa va trimit rezultatele audiometriei din 2011 si 2012.Va multumesc
0
10-12-2012, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da trimiteti audiogramele pe adresa personala pe hotmail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: