Hipertrofie e endometrului, 14 mm | Forumul Medical ROmedic

Hipertrofie e endometrului, 14 mm

29-04-2014
Iantoc Florina
Nu este medic/terapeut
Iantoc Florina
Buna ziua!
Este pentru prima data cand postez pe un forum, nelinistea si panica m-au determinat sa o fac.Am fost ieri la un control ginecologic, deoarece la un ecograf mi s-a descoperit un fibrom de mici dimensiuni.Mi s-a facut o ecografie vaginala iar doctorul mi-a pus diagnosticul de hipertrofie a endometrului care are 14 mm.Mentionez ca ieri, eram in ultima zi a menstruatiei si mi s/a spus ca este foarte mare.Mi s/a recomandat sa fac chiuretaj biopsic.M/am speriat f tare si am intrebat doctorita pe fata daca am cancer.Cuvantul biopsic m-a speriat cel mai tare.Doctorita a spus ca nu e grav deoarece am 35 de ani dar daca nu fac chiuretajul...mai tarziu lucrurile se pot agrava.Ovarele sunt ok.Dar eu ma intreb, daca nu e grav, de ce fac acest chiuretaj biopsic?
Eu am avut prima mnestruatie la 11 ani.Intotdeauna am avut cate 7 zile.Doar in adolescenta am avut dureri.Apo lucrurile s-au calmat.Am un baietel de 4 ani.Dupa nastere am facut hipertiroidie si apoi, din cauza tratamentului am dat in hipotiroidie.Am urmat tratament cu thyrozol.Asta nu poate fi o cauza a ingrosarii endometrului?Doctorita mi-a spus ca e o dereglare hormonala.As dori ca un doctor sa ma lamureasca.Esta cazul sa ma ingrijorez tare?De ieri am o stare de nelniste permananta si nu ma pot calma.Va rog, spuneti/mi daca e ceva grav.

Mai vreau sa spun ca de vreo cateva luni, am menstruatia mai abundenta dar nu am sangerari intre menstruatii.Si nici dureri.
Sincer, nu m- am asteptam sa aud asa un diagnostic si sunt foarte speriata.
1 comentarii
0
16-05-2014, ora 08:47
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este vorba despre o dereglare hormonala, chiuretajul biopsic extrage mucoasa hiperplazica si se analizeaza. Astfel se poate afla ce tip de hormon este in exces si ce tip este in concentratie mica.
In urma rezultatului biopsic puteti afla ce tratament trebuie sa urmati.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Statinele ar putea reduce riscul de fibrom uterin la femeile cu hiperlipidemie
  • Tele-ecografii cu ajutorul unui sistem dezvoltat de Philips
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • Pregătirea pentru ecografie - ghidul pacientului
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •