Hipertensiune si medicamentatie

04-04-2011
liliana56
Nu este medic/terapeut
liliana56
Urmam un tratament cu : Norvask, Preductal si Bilubil si eram OK. Avand la consultatie o tensiune de 16/8
Dr. mi-a adaugat : Betaloc, Spironolactona, Milgamma.
Acuma tensiunea mea este de 10/6, am ametelei. cred ca iau prea multe medicamente cu acelasi efect.
Astept un raspuns de la dvs.

Multumesc,

Ioana
1 comentarii
0
07-04-2011, ora 04:33
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Tensiunea este 10 / 6 este intr-adevar mica, mai ales daca v-ati obisnuit cu valori mari. Dintre medicamentele care le luati, scad tensiunea Norvasc, Betaloc, si mai putin Spironolactona. Betaloc si Spironolactona au alte efecte bune pentru inima, inafara de scaderea tensiunii, probabil dr. vi le-a prescris mai mult pentru aceste efecte. Daca asta este situatia, probabil ar trebui sa renuntati la Norvasc. Daca se renunta la Betaloc, ar trebui redus treptat. Mai vorbiti cu doctorul dvs. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  •