Hipertensiune arteriala

03-02-2013
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Buna seara!Am 21 de ani iar astazi m-am gandit sa-mi iau tensiunea.Prima valoare 160/85.Am ramas socat, nu am mai avut valoarea aceasta niciodata.Am mai stat cam 40 de secunde dupa care aparatul imi arata 130/85.Ce credeti, a fost o eroare de aparat sau aparatul a indicat tensiunea corecta?Mentionez ca de fiecare data cand imi iau tensiunea la inceput devin foarte agitat, si incerc sa ma calmez dar nu prea reusesc.Va multumesc!
3 comentarii
0
04-02-2013, ora 09:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
care e MOTIVUL de tot iti verifici tensiunea?...la 21 ani.
te simti rau?
ai probleme-altele-de sanatate?
p.s.
daca-i un aparat de pus la mana,
depinde SI de pozitia mainii..cand iti verifici tensiunea
0
04-02-2013, ora 12:52
Petruts
Nu este medic/terapeut
Petruts
Nu am avut probleme de sanatate pana acum doar ca pur si simplu am zis sa-mi iau si eu tensiunea, si am intampinat problema de mai sus..
0
04-02-2013, ora 14:13
AngiKpp
Nu este medic/terapeut
AngiKpp
Parerea mea este ca daca nu ai niciun simptom care sa indice HTA atunci aparatul nu este bun. Eu personal nu am incredere in asa ceva, mama mea isi verifica tensiunea cu un aparat de genul si avea TA normala pt vartsa ei insa era ametita cand i-am luat TA cu un aparat clasic avea 190/110!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  • Hipertensiunea la femeile însărcinate crește riscul de obezitate la copii
  • Hipertensiunea arterială redefinită
  • Hipertensiunea - dieta ar putea fi mai eficientă decât medicamentele?
  •