Hiperlordoza lombara, discret retrolistezis, lombosacralgie

24-05-2008
grumette40
Nu este medic/terapeut
grumette40
Buna ziua,

Acum 3 luni de zile in timp ce faceam curat cu aspiratorul, la o ridicare brusca am simtit o durere puternica in spate. Din acel moment, a devenit foarte dificil pentru mine sa ma imbrac cu pantaonii si sa ma incalt. Dupa o saptama jumatate de durere am consultat un doctor reumatolog care mi-a pus pe fisa medicala diagnostcul de lombosacralgie si mi-a prescris 5 zile de fizioterapie. Dupa cele 5 zile ureea se diminuase semnifiativ insa nu disparuse complet motiv pentru care mi s-au mai prescris inca 5 zile de fizioterapie La sfarsitul acestor 5 zile durerea a disparut. Dupa 3 saptamani durerea a revenit insa nu la fel de puternica ca prima data ci mult diminuata dar suficienta incat sa ma faca sa revin la medic. De aceasta data am fost timisa sa fac o radiografie iar mediul radiolog in urma radiografiei a notata: hiperlordoza lombara; discret retrolistezis L5 ~ 5 mm. Mi s-au mai prescris inca 10 sedinte de fizioterapie si gimnastica medicala la 2 zile. Dupa terminarea acestora insa durerea nua disparut in totalitate. Mentionez ca acum pot sa maimbra cu pantaloii si sa ma inclt n conditii normale.Durerea apare cel mai des si este maiu puternica cand ma aplec insa ma doare si cand stau intinsa pe pat dar mult mai putin.
Mi-e nu mi s-a explicat cu exactitate de ce boala sufar. As vrea mai multe detalii in acest sens. Spuneti-mi va rog ce inseamna acesti termeni medicali: hiperlordoza lombara, discret retrolistezis, lombosacralgie; ce pot face sa dispara in totalitate durerea daca acest lucu este posibil; daca afectiunea de care sufar este vindecabila sau nu; daca e bine sa fac in continuare gimnastica medicala si daca da care sunt efectele pozitive ale acesteia si cand se vor concretiza; ce alta medicamentatie, tratament alternativ imi rcomandati.
Orice informatie cat de mica despre afectiunea de care sufar este binevenita.
Multumesc
2 comentarii
0
02-07-2009, ora 18:30
anca20+
Nu este medic/terapeut
anca20+
ar trebui sa tragi medicul de maneca mai tare sau fizioterapeutul sau kinetoterapeutul...si eu am fost diagnosticata cu lombosacralgie si deasemenea cu o ingustare a spatiului articular l5-s1...
mi sa dat tratament..recuperare..10 zile kinetoterapie si curenti(acum nush de care curenti adik nush cum se numesc pot sa intreb ca nu pot sa descifrez k e scris de doctor na...) dar kinetoterapeuta mia zis ca is f importanti acei curenti pt ca iau durerea cu mana...acum na sunt dupa prima sedinta..nu pot sa zic prea multe dar am sa vad...si am inteles ca tratamentul trebuie reluat o data la 6 luni pt a nu reaparea boala(tratamentul cu curenti..ca exercitiile le poti face si acasa in mare..)
important e sa ai o clinica de recuperare mare in oras si dezvoltata, dotata..sau dak nu sa mergi in alt oras
sper ca ai sa citesti...
0
02-07-2009, ora 22:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Doamne.D-voastra suferiti de discopatie lombara, o afectiune a discului intervertebral, care incepe sa se deplaseze si sa determine comprimarea radacinilor nervilor spinali, cu simptomele mentionate.Prin urmare trebuie sa consultati un neurochirurg, preferabil unul bine specializat in Chirurgie Spinala...Cu deosebita stima...Dr. Marius Uscatu...Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •