Hiperhidroza avansata

02-02-2016
Gabriel92UK
Nu este medic/terapeut
Gabriel92UK
Bună, de când eram mic sufăr de hiperhidroză. La început nu m-a deranjat dar cu trecerea anilor s-a agravat tot mai tare.Acum ca sunt 20 sau -20 de grade când îmi vin momentele transpir foarte abundent pe frunte, gât, mâini, picioare, şi întreg spatele.Noaptea nu pot dormi deoarece încep să transpir şi îmi este foarte frig.Dacă îmi schimb tricoul iar transpir.Am cumpărat un spray pe bază de aluminiu, , odaban" dar degeaba.ce îmi recomandaţi să fac? ( înafară de a vorbi cu dermatologi ca ei mi-au zis să iau odaban)
2 comentarii
0
04-02-2016, ora 18:23
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Pentru frunte, maini, picioare puteti face injectare de toxina botulinica, care desi ar putea parea initial ca o investitie maricica, merita toti bani si probabil veti avea nevoie de un tratament la 8-12 luni. Cred ca spatele este prea mare ca sa merite, dar pentru asta trebuie sa mai vorbiti din nou cu un dermatolog (unul care si injecteaza toxina), care eventual poate sa faca un test cu amidon-iod sa vada daca identifica cateva zone mici pe spate care sunt mai hiperhidrotice si ar putea merita injectate.
0
05-02-2016, ora 20:12
Gabriel92UK
Nu este medic/terapeut
Gabriel92UK
Mulţumesc de informatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •