Hidrosadenita supurativa se transmite?

21-02-2011
Cosmin80
Nu este medic/terapeut
Cosmin80
Buna ziua! Am aceasta boala de aprox 10 ani, am la ambele axile niste ganglioni care supureaza continuu, pe picioare, in cap.am facum operatie incizii, drenaje tratament cu roacutane doar 2 luni din pacate Pt ca nu am putut sa.l mai cumpar apoi.o sa fiu tatic peste 3 luni, vreau sa stiu daca poate cauza copilului daca se poate transmite aceasta boala.multumesc!
31 comentarii 12 Înainte ›
0
21-02-2011, ora 12:19
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Cosmin ce medicamente tb. sa-ti cumperi?
0
10-02-2012, ora 13:31
oliana
Nu este medic/terapeut
oliana
Am aceasta afectiune de 15 ani si pot spune ca am acumulat o oarecare baza de cunostinte, problema d-vstra e o problema inflamatorie si nu infectioasa (infectia poate aparea la hidrosadenita la nivelul epidermei ) de aceeia nu o catalogati contagioasa, eu am avut o nastere si fara nici o problema atat medicul dermatolog cat si cel ginecolog m-au asigurat ca nu afecteaza fatul si asa a fost.(pe atunci nici nu eram sigura de diagnostic pt ca aveam variate diagnostice date ).
0
10-02-2012, ora 13:46
oliana
Nu este medic/terapeut
oliana
Referitor la tratamentul cu Roaccutane (administrat sub supraveghere medicala conform unui grafic / varsta /greutate) mie personal nu mi-a dat nici un rezultat in afara de acela ca mi se exfolia toata pielea iar dupa 4 luni medicul mi-a intrerupt tratamentul. Nu exista solutie din cele postate pe forum sa nu o fi incercat (inclusiv consultatii/tratamente in strainatate ) sunt tratamente in vederea ameliorarii dar curative... !!!! dar nu neaparat ce nu a functionat la mine nu poate functiona la altul.(actualmente sunt interesata in tratamentul LEVULAN KERASTICK + blue light illumination ) Multa sanatate
1
07-03-2013, ora 15:02
mirceandia
Nu este medic/terapeut
mirceandia
Buna ziua, ceea ce citesc aici imi suna atat de familiar... am 27 de ani... am suferit de 7 ani de aceasta boala ticaloasa... am incercat zeci de tratamente cu antibiotice, roacutane si vaccinuri de la cantacuzino.degeaba!
Am fost operat la Cluj in anul 2011 sever, cu grefe de piele, lambouri de extindere.. etc.. dar tot nu a trecut 100%.
insa... a trecut acum! folosesc niste produse la care nu stiu daca am voie sa le dau denumirea aici... vad ca nici datele mele de contact nu am voie sa le afisez, e pacat, fiindca as putea ajuta pe multi care sunt in aceasta situatie oribila!
tot ce pot sa va spun, este faptul ca sunt convins 100000% ca totul e de la alimentatie si un sistem imunitar care nu-si face treaba cum trebuie... dupa nici 2 luni de cand folosesc aceste produse pot spune foarte usurat si cu un zambet mare pe buze ca ma simt bine!! Nu doar acele infectii erau problema, ci si dureri de articulatii, disconfort total intern, diferitele probleme de la tratamente, o stare continua de oboseala si chef de nimic... despre toate astea vorbesc acum la trecut ! VA DORESC MULTA MULTA SANATATE! ( invatati-ma cum putem lua contact prin acest site ca sa va spun despre ce e vorba )
0
27-06-2013, ora 11:11
theodorel
Nu este medic/terapeut
theodorel
Mirceandia cum putem lua legatura? ziua buna!!
0
31-07-2013, ora 14:27
mira37685
Nu este medic/terapeut
mira37685
si pe mine m-ar interesa sa aflu denumirea acelui tratament-minune, pentru ca am suferit de o hidrosadenita in urma cu vreo 19 ani, care mi-a lasat niste ganglioni care de cateva luni au inceput sa ma doara ;
MIRCEANDIA, eu va las adresa mea de mail, dar m-as bucura sa am numarul dvs de telefon, pentru ca am ilimitat pe fix cu Romania
va doresc multa sanatate tuturor !
-*
multumesc anticipat pentru eventualul raspuns,
mirona

(*modificat de admin)
0
03-09-2013, ora 03:10
Simy73
Nu este medic/terapeut
Simy73
Si eu am o forma de hidrosadenita recurenta mai usoara, in sensul ca cedeaza la aplicatii locale cu betadina si fucidin. Dar simt ca problema de fond este imunosupresia datorata stresului, noptilor pierdute la munca si fumatului. M-ar interesa un medicament imunostimulant, puteti sa-mi dati un sfat? Nu cred ca tehnica chirurgicala rezolva definitiv problema, ci doar trateaza simptomul.
-* Mirceandia ma ajuti?


(*modificat de admin)
0
23-10-2014, ora 20:07
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
dl.Mirceandia si toti cititorii acestui Forum... va rog sa ma ajutati daca sunteti in consitiinta de cauza ca ar exista un tratament MIRACOL pentru aceasta boala!

sufar si eu de aceeasi boala de la 17 ani, am facut fel si fel de tratamente pentru hidrosadenita supurativa ani de zile, date de dermatolog, care intr-un final m-a abondonat spunand-mi ca nu exista tratament la ora actuala in lume pentru asa ceva. Am 32 de ani si zeci de incizii facute pe corp unele mai mici altele mai mari de dimensiuni cca 5 cm de marimea unui ou. am urmat nenumarate tratamente si pentru sistemul imunitar dar au fost in zadar. boala se manifesta in deosebi in perioadele de toamna si primavara, dar nu e o regula, poate fi cauzata si pe fond neurologic ( bucurie sau suparare mare). am urmat tratament cu zinc, dar aceasta nu este solutia pentru ca la cca 1 luna tot apar aceste abcese de marimea unui ou care ma chinuie saptamani intregi pana colecteaza si sunt drenate si apoi cu interventie chirugicala indepartate ( tesut extirpat). vaccinurile, regim alimentar in functie de grupa de sange, tratament homemeopat, medicamentele... nu m-au ajutat, ba mai mult de atat antibiotice mi s-a recomandat sa nu mai iau deoarece corpul si-a facut rezistenta si nu mai raspunde. Am luat ani de zile vitamine si tratamente pentru imunitate care nu m-au ajutat cu nimic, ba dimpotriva am reusit sa acumulez kg in plus. Sunt din timisoara si aici din pacate medicii nu mai au nici o arma impotriva acestei boli. Singura salvare este incinzia chirugicala care este durereoasa si nu rezolva problema. Din pacate am luat legaturi cu cu medici din bucuresti, deoarece am trimis probe din cultura colectata la institutul Cantacuzino din Bucuresti, insa am primit antibiotic la care boala nu a reactionat. Cine spune ca a gasit soutia si tratamentul acestei boli, il rog din suflet sa ma contacteze deoarece din cunstiintele mele pentru aceasta boala nu exista la ora actuala un tratament care sa o vindece complet. Multumesc anticipat si astept o minune sa se intample...candva! multa sanatate la toata lumea.
0
27-10-2014, ora 20:41
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
din pacate nu cred ca are dl Mirceadia solutia..vorbesc in cunostiinta de cauza, pentru ca daca exista la ora acuala un tratament miracol il stiau si medicii in ziua de azi, la fel cum nu inteleg de ce nu ne poate spune numele medicamentului...cum vorbim de tot felul de creme si lotiuni, ETC... se putea spune si medicamentul care l-a vindecat, care sa ne ajute pana acum pe toti cei in suferinta de aceasta boala, dar toata lumea a ramas fara un RASPUNS...
0
27-10-2014, ora 21:24
mirceandia
Nu este medic/terapeut
mirceandia
Buna seara,
îmi cer scuze ca nu am mai reactionat de mult timp, am fost plecat din tara.
Sa va spun cum sta treaba:
Nu am absolut nici un motiv sa dau sperante false, nu vand nici un produs, si eu am cumpărat la rândul meu. Atentie! Eu spun ce a functionat la mine si nu dau nici o garantie ca va functiona la altcineva.
Am tinut o dieta stricta, practic am mâncat vreo 6 săptămâni numai piept de pui gătit fără ulei cu salata ( de salata si atât ).. Fără pâine, fără fructe, fără alte snackuri. In paralel am luat niste vitamine si minerale de la o firma care nu are relevanta atata timp cat sunt un produs bun, nu prea ieftin si cunoscut pe piata.
Am observat o schimbare radicala... Pur si simplu mă vindecam. Am crezut initial ca e de la acel produs cu vitamine si minerale, asadar am început treptat sa adaug iar pe rând alte alimente in meniu. Rezultatul? Am ivatat si am inteles ca totul e de la alimentatie. Practic acum ma joc cu boala. O mai am, e încă acolo dar o controlez eu pe ea, nu ea pe mine. Când mănânc " prostii" dupa aprox 48 de ore se vad rezultatele pe piele, apoi am grija la ce mănânc si încet... infectia sau inflamarea dispare. Îmi este aproape imposibil sa tin regimul permanent.. Pentru ca sunt om. Sfatul meu: Invatati sa va controlati boala..ascultati va corpul..bagati de seama la ce si cum reactioneaza. In principiu ar trebui sa scoatem din meniu următoarele: Glutenul, carnea rosie, toate produsele procesate din magazine, cartofi, rosii, ardei, vinete, si fructele de pădure. Toate acestea fiind plante solanacee. E greu sa ti un astfel de regim, dar nu imposibil. Eu am văzut si vad rezultate. Nu exista produs miraculos. Exista însă puterea noastră de a controla aceasta afectiune nenorocita.
Va doresc multa sănătate si îmi cer scuze pt cei ce au crezut ca exista miracole, asa am sperat si eu initial dar apoi am descoperit adevărul. Mult succes!
0
28-10-2014, ora 20:20
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
dle Mirceandia, multumesc pentru raspuns, insa dvoastra in comentariul postat in martie 2013 a-ti citat urmatoarele : "folosesc niste produse la care nu stiu daca am voie sa le dau denumirea aici... vad ca nici datele mele de contact nu am voie sa le afisez, e pacat, fiindca as putea ajuta pe multi care sunt in aceasta situatie oribila! " Nu vad care e secretul de ce nu ne puteti spune si noua ce produse folositi care vi-au facut bine, poate le incercam si noi in disperarea de a ne vindeca.

In ceea ce priveste regimul alimentar, aici va dau dreptate, dar nu in totalitate, cum spuneti trebuie eliminate din alimentatie anumite alimente noi am tinut acest regim jumatate de an si nu a dat rezultate..iar despre medicamente pt cresterea imunitatii nici nu mai vorbim. Credeti ca daca ar exista un tratament miracol doctorii nu ar stii? Cred ca toata lumea care sufera de aceasta boala a incercat diverse remedii, fie naturiste, fie prin antibiotice sau regim alimentar dar nu au capat de aceasta boala. Daca tot a-ti raspuns comentariului meu dezvaluiti-ne si noua ce produse a-ti folosit? multumesc.
0
29-10-2014, ora 00:31
mirceandia
Nu este medic/terapeut
mirceandia
Gama Fitline de la PM International.. Repet.. Nu garantez nimănui vreun succes. La mine, in combinatie cu dieta au functionat minunat si m au tinut pe picioare plin de energie. M am ferit sa le dau denumirea fiindcă eu consider ca nu contin nici un miracol, sunt foarte scumpe, sunt un produs de pe piata MLM si se poate interpreta. Eu însă, nu am nimic de a face cu aceasta firma sau acest sistem. Cred ca functioneaza la fel de bine cu alte suplimente de calitate buna. Multa sănătate!
0
29-10-2014, ora 18:32
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
cum a-ti putut da denumirea acum puteati sa o scrieti si acum 1 an, ca nu era nici un secret. in fine.. suplimente nutritive, vitamine cred ca a luat toata lumea si dieta alimentara am tinut, specific grupei de sange A2 si nu au dat rezultate nici macar intr-un an de zile. probabil ca la dvoastra nu e asa de grava problema, din cate am citit cca 7 ani de zile, la noi sunt 15 ani! eu personal nu cred ca exista o reteta anume, pt ca altfel nu mai erau oamenii bolnavi si nu mai scriam pe acest forum si in plus o descoperea si doctorii atat din romania cat si din alte tari.. Importanti sunt toti acesti factori alimentatie, odihna, stres, fumat, dar cu un sistem imunitar zero de ani de zile, clar nu faci fata nici unui tratament, care sa dea rezultate cu toate vitaminele de pe piata!
0
29-10-2014, ora 19:17
mirceandia
Nu este medic/terapeut
mirceandia
Cu atitudinea asta pesimista e greu sa astepti rezultate pozitive. Sănătate!
0
29-10-2014, ora 19:24
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
nu suntem pesimisti ca altfel nu mai piedeam timpul aici, cautam si speram in continuare! la fel santatate si dvoastra!
0
17-03-2016, ora 20:39
cornelus69
Nu este medic/terapeut
cornelus69
In luna februarie 2016, am fost putin racit si am transpirat mult.Dupa cateva zile m-am trezit la subtioara stg cu un guguloi.Am stat asa 2 saptamani, mi-am dat cu tot felul de alifi.Pana la urma m-am panicat si am mers la clinica Mediproct la dr.Andrei Sorin, mi-a spus ca am hidrosadenita(nu auzisem in viata mea de asa ceva), mi-a operat guguloiu, rana a ramas deschisa, mi-a recomandat sa ma spal 2-3 ori cu un sapun special zilnic, si m-am dat cu un antibiotic, am mers la control o singura data, la 15 zile s-a inchis rana si a trecut.
Va recomand pe acest doctor care este bun diagnostician si un excelent chirurg.
0
15-11-2016, ora 15:43
ank86
Nu este medic/terapeut
ank86
Buna ziua,
Stiu prin ce trec toate persoanele inscrise pe acest forum pentru ca pentru cativa ani de zile sotul meu a suferit de aceasta boala. Spun ca a suferit pentru ca in momentul de fata s-a recuperat complet si sper sa ajunga asa. ce l-a ajutat a fost o serie de interventii chirurgicale efectuate de catre Domnul Doctor Eduard Lucian Catrina de la institutul Cantacuzino in urma cu aproximativ 2 ani, in urma careia a scapat de suferinta. Anterior trecuse printr-o serie de tratamente, inclusiv Rocutan, antibiotice, injectii foarte scumpe care insa isi faceau efectul pe moment, apoi situatia revenea. Recomand macar o programare la Domnul Doctor, cu siguranta va incerca din rasputeri sa va ajute. Sanatate!
0
21-11-2016, ora 20:26
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
Din pacate nu exista la ora actuala in lume un tratament/ leac pentru aceasta boala, singurul mod de a ajuta raspandirea infectiei este extirparea chirurgicala a testului afectat. Fiecare incearca cum poate prin diferite remedii sa combata aceasta afectiune, fie ele medicamentoase, naturiste, fie prin stimularea sistemului imunitar sau regim alimentar, insa nu e rezolvarea problemei, e doar o "alinare" temporara a afectiunii.
0
07-12-2017, ora 10:00
gva1980
Nu este medic/terapeut
gva1980
Salut,

Am suferit si eu de acesta boala (Hidrosadenita Supurativa A/B) pentru ~ 1 an si am reusit sa ma vindec cu un vaccin autoimun de la Institutul Cantacuzino. (30 de doze injectabile)
Ajunsesem in prag de disperare, faceam bube infectioase pana si pe fata, cap. Dureri, febra, anxietate...totusi se pare ca am fost un caz fericit.
Virusul se pare ca l-am capatat de la dentist, ca-ci manifestarile au aparut exact in perioada cand faceam un tartament dentar, deci mare grija ca dentistii sa lucreze cu unelte sterile. Am auzit ca acest virus sew mai ia cu mare "succes" si din spitale.
1
15-03-2019, ora 13:01
M-am saturat
Nu este medic/terapeut
M-am saturat
Buna ziua,
Ma confrunt si eu cu aceasta hidrosadenita nemernica de aproximativ 6 ani. Din pacate am incercat diferite tratamente, interventii chirurgicale, laser, medicamente, analize cu recoltare la diferiti doctori si diferite clinici, fara vreun rezultat pozitiv. Doar in perioada tratamentului cu Roaccutane pot spune ca m-am simtit putin mai bine, chiar imi crescuse si parul in zona respectiva. Am tinut acest tratament aproximativ 2 ani fara intrerupere si tot nu-mi trecusera de tot. Nu poti lua Roaccutane toata viata fara intrerupere... La mine galmele sunt pozitionate in zona crestetul capului. Din pacate, atunci cand ating apogeul inflamatiei, nu pot sa stau cu capul pe perna de dureri...Din cate am citit, clar nu este vorba de o boala. Daca ar fi fost o boala, un virus, cu siguranta se inventa si un tratament. Aproape m-am resemnat! Ma gandesc, noi, cei care avem aceasta problema sa incercam sa gasim un numitor comun de unde ne-am putea da seama "de ce noi" De exemplu eu am practicat un sport si am avut nenumeroase lovituri in zona respectiva a capului, am o greutate mai mare, nu mananc 100% sanatos, etc...Cred ca daca am gasi un numitor comun, am incerca macar sa intelegem de unde ni se trage aceasta nemernica hidrosadenita. Ca diagnostice am avut mai multe: acnee nodulara, hidrosadenita supurativa, acnee nucala si alte doua-trei pe care nu mi le mai amintesc. Cel mai apropiat de realitate este hidrosadenita.
Asa cum spuneam mai sus, va rog sa incercam sa gasim impreuna numitorul comun al nostru, cei cu aceasta problema, poate in acest fel o sa reusim sa gasim si o solutie. Nu stiu, asta este ideea mea pentru a ne apropia de un raspuns mai corect si poate chiar si o solutie. Ce nu am incercat este chirurgia plastica, nu de frica ci pentru aspectul inestetic al zonei respective, post operatie, mai exact lipsa parului din acea zona.
Nu cred ca vom gasi remediu pe acest forum, deoarece sansele sunt minime, daca cineva a reusit sa se vindece, sa revina cu o postare si sa ne spuna miracolul. Deci, varianta ar fi sa gasim numitorul comun.
Sanatate multa tuturor!
1
15-03-2019, ora 20:24
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
Buna seara. Din pacate nu exista un leac pentru boala aceasta, pentru ca este practic vorba de o infectie de care organismul nu poate scapa, iar una din solutii este intr-adevar indepartarea zonei cu pilozitati, acest lucru fiind posibil doar in conditiile unei zone de piele complet vindecate dupa un abcces. Exista tratamente cu 3 antibiotice f puternice administrate timp de 2 luni si vaccinuri doar ca nu sunt compatibile la toate persoanele in functie de problemele fiecaruia de sanatate si in plus un regim alimentar foarte foarte strict, renuntarea la fumat pentru persoanele fumatoare si lipsa stresului, toti acesti factori sunt esentiali si pot da sau nu rezultate 100% eficiente. Din ce oras sunteti daca nu va suparati?
0
15-03-2019, ora 20:27
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
Din pacate primul lucru este reducerea in greutate si un regim alimentar strict prescris de medic. Grasimea stratul adipos, favorizeaza mult aceasta boala.
1
15-03-2019, ora 20:44
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
Va recomand daca aveti posibilitatea de a ajunge in Timisoara la Spitalul Clinic de Dermatologie la prof.dr Solovan Caius, medic rezident Andreea R.pentru a investiga mai anuntit diagnosticul dvs. Costurile din cate am inteles sunt destul de ridicate 1400€ o injectie (3-4 doze in total) plus tratament cu antibiotic si solutii locale de ameliorare, doar ca exista anual un program prin care se poate beneficia de tratament gratuit. Din pacate persoana pe care o cunosc eu "bolnava" de hidrosadenita supurativa nu a putut urma acest tratament din cauza epilepsiei nefiind compatibila cu medicamentele/injectiile ce urmau sa i se adninistreze. Din cate am inteles sunt sanse si au fost cazuri care s-au vindecat da si cazuri la care tratamentul nu a dat rezultat deoarece pacientii ori au renuntat ori nu au tinut regimul/dieta stricta. Merita sa incercati, speranta e ultima ce ne poate salva! Sanatate multa!
0
02-04-2019, ora 00:21
AlinaAdri
Nu este medic/terapeut
AlinaAdri
Şi eu mă comfrunt cu aceasta Hidradenită Supurativă de 7ani am fost la mulți medici si nimic, am fost la o doamna dr care am văzuto la tv crezând că ea ma va face bn am încercat dar nimic această doamnă mia dat trimitere la Buc la spitalul Elias la Dr Călin Jurcăneanu, acest domn dr mia dat analize de făcut si apoi văzând analizele mia prescris Rifampicină si Clindamicin am luat 2 luni aceste pastile si mia trecut bubele după care miau aparut iar.
0
02-04-2019, ora 00:27
AlinaAdri
Nu este medic/terapeut
AlinaAdri
Acest dr Călin Jurcăneanu mia spus ca el se chinuie să aducă un tratament din europa la noi în tara pentru aceasta boala care conține nişte injecții care se fac la 2 săptămåni timp de 2 ani.Ma trecut si pe mn pe lista care trebuia sa se faca experimentul acesta dar mia fost teama sa ma duc sa faca experiment pe mn.A trecut 1 an si am de gind in acest concediu de anul acesta sa ma duc sa vad ce efect are dacă o avea.Vă rog dacă aflati ceva despre aceasta boala sa scrieti aici.Multă sănătate la toată lumea.
0
29-07-2020, ora 15:28
M-am saturat
Nu este medic/terapeut
M-am saturat
Buna ziua,

Am promis ca daca am sa gasesc o varianta de a scapa de nenorocirile astea din cap am sa revin.
Din fericirre va pot spune ca in acest moment am reusit sa scap...
Am fost la Cluj, la Dr. Tataru Alexandru, un tip in varsta, cu o experienta destul de mare in acest domeniu. Mi-a dat doua antibiotice, doua creme si o schema de tratament pe care am urmat-o timp de trei luni. Dupa care mi-a prescris inca patru luni de Roaccutane.
Antibioticele au fost: Rifampicina (se gaseste destul de greu si este f ieftin) si Dalacin. Va recomand sa nu luati dupa ureche ci sa faceti o vizita la Cluj. Cautati-l pe net "Tataru Alexandru" (are o clinica, lucreaza in familie...). Presupun ca schema de tratament este individuala, in functie de greutate, de sex, si de alte intrebari pe care vi le pune.

Dupa ce am terminat cu antibioticul, m-am dus la control, mi-a spus ca arata foarte bine, dar totusi o sa trecem la pasul 2, Roaccutane. Mi-a spus ca sunt sanse de peste 70% sa nu imi mai apara niciodata.
Am aproape doua luni de cand am terminat cu Roaccutane si ma simt f bine, sunt desumflate si nu ma mai dor.

Sper sa va fi fost de folos! Sanatate multa tuturor si sa auzim numai de bine!
0
23-07-2021, ora 19:35
FărăTinerețe
Nu este medic/terapeut
FărăTinerețe
Buna ziua, am acest blestem de la 13 -14 ani am avut primi 3 ani pe fese urmatorii 3 ani deasupra de penis dupa pe burta la subrat si dupa cap am peste tot pana in ziua de azi si am 26 de ani mia fost rusine sa merg pana si la un doctor pana acum cateva luni am luat tratament antibiotice dar nimic. Fumez de pe la aceeasi varsta de cand mi au aparut aceste chinuri omenesti ca boala mai urata ca asta nu cred ca exista intr un mediu cat de cat curat. Am fost un sportiv de performanta locul 1 in romania nu pot sa dau mai multe detalii sport de contact dar m am oprit la varsta de 18 ani datorita acestei boli crunte care mia stricat toata viata nici nu am cuvinte sa mai spun, am prieteni care sau sinucis de la jocuri de noroc iubite droguri etc dar ca sa treci prin asa ceva si sa ramai in picioare e foarte greu. Ce am citit mai sus …am incercat mereu sa ma las de fumat si sa tin o dieta adevarata dar nu am putut pentru ca de cativa ani sunt cazut psihic tigarile ma ajuta etc. Si Eu cred tot la fel, ca e de la mancarea asta proasta obezitate si tigari, stres. De ce noi nimeni nu stie, oricum nu mai putem schimba ceva suntem marcati toata viata. E greu…
0
27-03-2022, ora 12:22
Nu mai vreau
Nu este medic/terapeut
Nu mai vreau
Buna ziua!
In urma cu un an de zile am fost diagnosticat cu celulita disecanta a scalpului, o alta forma a acestei boli care este localizata doar pe scalp.
Am urmat nenumarate tratamente precum: Azitrox, Clindamycin, Minoz, Zinnat(toate au fost pentru o perioada de 10 zile) deci foarte putin. Roaccutane iau de 5 luni de zile si pare a fi mai bine insa departe de a fi vindecat. De creme nu mai spun, Fucidin, Maskrym, Epiduo, Duac la fel si sampoane.
Voiam sa intreb daca se mai confrunta cineva cu asa ceva. Am fost la N medici dermatologi si degeaba. Am vazut mai sus ca a spus cineva ca s-a vindecat cu Rifampicina si Clindamicyna, apoi Roaccutane 4 luni. Cum este acum afectiunea dvs.? A trecut? V-ati mai confruntat cu ea? La mine monoterapia cu Roaccutane nu a mers doar partial si am vazut ca dvs. ati luat 2 ani.
M-ar ajuta foarte mult un raspuns! Va multumesc
0
17-10-2022, ora 22:04
danatm
Nu este medic/terapeut
danatm
Bună seara. Cred ca fiecăruia I se administrează un tratament în functie de gravitatea acestei boli. Eu personal am boala de 20 ani și nu a funcționat cu absolut nici un vaccin, cu absolut nici o crema, cu nici un tratament naturist și homeopat și cineva mi-a spus cu cât perioada de suferință este mai lunga cu atât tratamentul este de lunga durata. Nu ii pot da dreptate deoarece eu nu m-am vindecat de aceasta afecțiune, pot spune ca sunt perioade mici de ameliorare dar după care iar începe și iarăși ajung pe masa chirurgicala. Tot pe acest forum o doamna doctor spunea ca dacă incizile sunt efectuate corect nu exista recidiva. Vorbiți povesti dna doctor puneți mana și mai citiți putin și va mai documentați mai mergeti pe la seminarii, pe la congrese, cine are aceasta afecțiune nu scapă de ea toată viata deorece nu exista un leac, singura solitie este chirugical. Exista într-adevăr mici ameliorari pe perioade scurte de timp, dar nu vindecare completa. Cazul meu este mai complex și am fost atât în tara cât și în străinătate și momentan nu exista un leac. Eu am luat și 3 antibiotice tip cocktail și a fost pistol cu apa...după nici o luna au reapărut. Va dați seama cei care citiți comentariul meu dacă de 20 de ani eu nu am găsit alinare nici ca mai sper sau poate ca nici nu se dorește în medicina sa se descopere ceva eficient pt aceasta afectiune. Medicina e ocupata cu vaccinuri..covid și alte prostii... sănătate tuturor!
0
04-04-2023, ora 17:51
Mary2222
Nu este medic/terapeut
Mary2222
Buna ziua!
Acum doua saptamani m-am pricopsit cu o umflatura rosie si dureroasa la subrat. Am fost la dermatolog si am primit tratament cu antibiotic si doua creme, urmand sa colecteze puroi si sa ajung dupa la chirurg.Dupa 3 zile de tratament inflamatia s-a retras, nu s-a colectat puroi, a ramas o umflatura ca o pernuta.Ati trecut prin ceva asemanator?
Intrebarea mea este de ce nu a colectat puroi?
Stiam ca hidrosadenita este purulenta
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: