Hidronefroza grad 2

19-08-2009
gogoasha
Nu este medic/terapeut
gogoasha
Buna ziua,

In urma unei echografii abdominale efectuata in urma cu o luna am fost diagnosticat cu hifronefroza grad 3 la rinichiul stang fara a se vizualiza calcul iar la rinichiul drept -dilatatie moderata caliceale, microlitiaza prezenta iar medicul de boli interne mi-a prescris urmatoarele medicamente:no-spa, rowatinex, indometacin, consumul de lichide urmand sa fie normal (doar atunci cand imi este sete), Mentionez ca la examenul primar de urina am avut urmatoarele rezultate: 12.leucocite-frecvente, 10.celule epiteliale-rare 13. hematii rare, 21 acid uric-frecvente, eritrocite-10.

Dupa efectuarea unei urografii cu rezultatul -suspiciune sindrom de jonctiune ureterala stanga, medicul urolog a confirmat existenta unui calcul de 2mm care poate fi eliminat si mi-a recomandat consumul a 3-4 litri de apa pe zi iar ca medicamente medrol (una pe zi timp de 7 zile), no spa si piafen.

La un interval de 2 saptamani si respectiv 1 luna am repetat echografia abdominala, diagnosticul fiind de hidronefroza grad 2 rinichi stang si microlitiaza rinichi drept la ambele examinari.

Intrebarea mea este cum trebuie sa procedez in continuare pentru tratarea bolii, (durerea a disparut si continui tratamentul cu no-spa, rowatinex, indometacin si nolicin) si daca consumul de apa trebuie sa fie normal sau de 3-4 litri pe zi. Este recomandat sportul in cazul hidronefozei grad 2 (in prezent avand 5 antrenamente pe sapt de 2 ore).


.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.