Hidronefroza...

18-09-2008
steauasl
Nu este medic/terapeut
steauasl
Ma numesc Maria si am facut operatie de neoplasm de col uterin. In urma acestei operatii m-am ales cu o durere lombara ingrozitoare care se continua in jos pe picior. Nu mi s-a dat un diagnostic clar.. Mi s-a zis de catre un medic ca ar fi hidronefroza, de un alt medic ca am hernie de disc, dar nimeni nu este sigur in legatura cu mine. Am urmat cu toate antiinflamatoarele posibile.
Am facut si scintigrafia osoasa si nu am nimic...

Va rog mult daca si-ar poate da seama un medic ce este...

VA MULTUMESC ANTICIPAT !!!
15 comentarii
0
18-09-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Trebuie facut RMN de coloana lombara pt a exclude sau confirma ipoteza unei metastaze la nivelul coloanei lombare. Chiar daca este hernie de disc, aceasta se vede f bine pe RMN, asa ca e singura investigatie necesara.
Pana atunci trebuie calmata durerea folosind un antiinflamator nesteroidian- de exemplu TILCOTIL 1 Fl/zi im.
0
09-10-2008, ora 00:00
l
Nu este medic/terapeut
l
am un an decand ma-m operat de cancer de col 'histerectomie totala' ma doare foarte tare mijlocul si spatele nu pot sta mult in picioare.am facut tomograf si mi_a iesit totul ok... multumesc
0
04-01-2009, ora 19:25
C@TY
Nu este medic/terapeut
C@TY
Buna Ziua D-nu Doctor...eu ma numesc Caty
Am o fetita de 12 ani bolnava de Hidronefroza gr.3. In 1998 a fost operata de Hidronefroza gr.4 acuma este internata in spital si diagnosticata cu Hidronefroza gr.3 stanga si gr.1 drept.Ce sfat puteti sa-mi datii ?Cat de grav este? Astept raspuns.
Multumesc anticipat
0
05-01-2009, ora 12:35
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu pot spune cat de grav este, aceasta pot spune doar medicii care o trateaza. Ceea ce pot spune este ca indepartarea obstacolului care a dus la hidronefroza(dilatarea bazinetului si calicelor, si uneori si a ureterului) face de cele mai multe ori sa dispara hidronefroza, iar daca compresiunea pe parenchimul renal nu a fost prea importanta, functionalitatea acestuia revine la normal. Hidronefroza gr I dr in mod sigur este perfect reversibila. Problema este de ce face copilul in mod repetat acesti calculi obstructivi care produc mereu hidronefroza...-malformatie de aparat urogenital? tbc urogenital in antecedente? alimentatie defectuoasa(cu prea multa carne si prea putine lichide)? probleme cu glanda paratiroida(care duce la depuneri de calciu in rinichi si eliminarea acestuia sub forma de calculi)?
Acestea sunt problemele pe care va trebui sa vi le puneti dupa ce rezolvati problema acuta a hidronefrozei actuale.
0
05-01-2009, ora 14:44
C@TY
Nu este medic/terapeut
C@TY
va multumesc ptr ras nu prea am inteles ce inseamna parenghimul renal paratiroida;alimentatia este corespunzatoare consuma lichide normal as vrea sa stiu daca ar fi posibila o alta interventie?la prima interventie sa practicat pieloplastie stg hynes anderson.ce puteti sa mi spuneti despre scintigrafia dinamicasi statica?astept raspuns.multumesc din suflet sanatate
0
11-01-2009, ora 11:39
C@TY
Nu este medic/terapeut
C@TY
va multumesc ptr ras nu prea am inteles ce inseamna parenghimul renal paratiroida;alimentatia este corespunzatoare consuma lichide normal as vrea sa stiu daca ar fi posibila o alta interventie?la prima interventie sa practicat pieloplastie stg hynes anderson.ce puteti sa mi spuneti despre scintigrafia dinamicasi statica?astept raspuns.multumesc din suflet sanatate
0
11-01-2009, ora 22:46
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Eu nu sunt urolog, nu cunosc detalii de tehnica urologica. Scintigrafia este o tehnica de medicina nucleara bazata pe administrarea unui trasor radioactiv(radio-iod de exemplu) si vizualizarea acestuia in organul tinta, "desenind" anatomia organului examinat. Daca substanta respectiva(numita trasor) se elimina prin urina in caile urinare(scintigrafie dinamica)- atunci se vede si anatomia cailor(calice-bazinet-ureter si mai jos) si deci se vede mai exact decit prin radiografie renala simpla si/sau urografie intravenoasa anatomia acestor cai- cat de dilatate sunt si cine anume provoaca dilatatia.
Pieloplastie inseamna remodelarea pielonului(bazinetului)-ca sa se revina la forma cat mai apropiata de forma initiala.(nu stiu ce este tehnica Hynes Anderson- asta va poate spune doar un urolog).
0
11-01-2009, ora 22:48
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Parenchim renal inseamna tesutul renal din periferia rinichiului, in afara cailor urinare intrarenale(in afara calicelor si bazinetului). Riniciul este format din 2 portiuni: in exterior se gaseste parenchim iar in mijloc- pielonul(cai urinare intrarenale). Cand caile urinare se dilata, ele comprima pe parenchim si il dezorganizeaza, ceea ce se numeste hidronefroza.
0
16-01-2009, ora 13:55
C@TY
Nu este medic/terapeut
C@TY
va multumesc ptr raspuns .am vorbit si cu un medic urolog dar pana ce nu facem scintigrafia statica si dinamica sa vedem exact ce iese nu se poate pronunta.as mai avea o intrebare aceasta boala ii va afecta cu ceva in viitor?va putea avea copii?am inteles ca nu va putea avea niciodata copiii.astept ras dvs multumesc mult !
0
25-01-2009, ora 13:22
C@TY
Nu este medic/terapeut
C@TY
va multumesc ptr raspuns.am vorbit si cu un medic urolog dar pana ce nu facem scintigrafia statica si dinamica sa vedem exact ce iese nu se poate pronunta.as mai avea o intrebare aceasta boala ii va afecta cu ceva in viitor?va putea avea copii?am inteles ca nu va putea avea niciodata copiii.astept ras dvs multumesc mult !
0
25-01-2009, ora 22:11
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu stiu sa va raspund- din punct de vedere logic, nu ar trebui sa afecteze fertilitatea hidronefroza.
0
04-02-2009, ora 19:34
C@TY
Nu este medic/terapeut
C@TY
buna seara revin din nou cu o intrebare;in urma ecografiei reno vezicala diagnosticul este rinichi gr 3 hidronefrozasi ureter pelvin stg dilatat rinichi drept hidronefroza gr 2 si rotat axial.ce inseamna ?a facut si cele 2 scintigrafii dar maine vin rezultatele am sa va trimit si dvs rezultatul.va multumesc ast raspunsul dvs
0
05-02-2009, ora 16:15
C@TY
Nu este medic/terapeut
C@TY
buna seara revin din nou cu o intrebare;in urma ecografiei reno vezicala diagnosticul este rinichi gr 3 hidronefrozasi ureter pelvin stg dilatat rinichi drept hidronefroza gr 2 si rotat axial.ce inseamna ?a facut si cele 2 scintigrafii dar maine vin rezultatele am sa va trimit si dvs rezultatul.va multumesc ast raspunsul dvs
0
05-04-2009, ora 18:36
delia98
Nu este medic/terapeut
delia98
buna ziua ma numesc cata si am 32 de ani am hidronevfroza gradul 3 si asi vrea sa stiu daca durerile de cap au vreo legatura cu rinichii.Mentionez ca am fost operata de hidronefroza ultima oara anul trecut in luna noiembrie si am obsevat ca inainte de a imcepe sa ma doara rinichiul incep durerile de cap, acum eu sunt curioasa este doar o coincidenta sau au legetura cu rinichii ?A si mai am o intrebare copii mostenesc hidronefroza?
0
03-07-2013, ora 19:51
holby
Nu este medic/terapeut
holby
Cred ca hidronefroza si infectia renala are o legatura cu durerile de cap, eu sufar de o hidronefroza bilaterala Gr III rspectiv IV si cu 2-3 zile inainte de crizele renale am niste dureri de cap cumplite. Sunt bufeuri scurte dar cumplite ca intentsitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: