Herpes pe buza inferioara

29-07-2009
Tyna
Nu este medic/terapeut
Tyna
Acum cateva zile mi-a aparut un herpes pe buza inferioara can am venit de la balta...si mi-am dat imediat cu pasta de dinti timp de 3 zile dar nu a avut nici un efect.imediat dupa aceste zile mi-au aparut acele basicute mici specifive herpesului si am incercat sa le sparg.am cautat pe net si am incercat si otelul dar dupa ce m-am dat mi s-a umflat foarte rau jumate din buza inferioara(partea unde am herpesul) am mers la farmacie si mi-a dat aciclovir unguelt...am inceput sa ma dau de ieri cui el.dar peste noapte buza s-a umflat si mai rau.as vrea sa intreb daca asta este o reactie a unguentului.pentru ca niciodata nu am mai patit asa cu un herpes.as vrea sa stiu daca sa ma dau in continuare cu acest unguent.daca isi va face efectul...va rog sa ma ajute cineva...multumesc
7 comentarii
0
29-07-2009, ora 10:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu ar fi trebuit sa-i dai deloc cu pasta de dinti !
Si nici cu otet!
Si nici cu unguent.
Tot ce ai facut a fost gresit, mai ales in aceasta ordine.
Acum lasa-l sa se vindece de la sine, caci l-ai incitat fara sa sti de unde vine si ce il amelioareaza sau agraveaza.
Bea zilnic mult ceai de salvie pt. curatire interioara si va ajuta.
0
29-07-2009, ora 10:54
Tyna
Nu este medic/terapeut
Tyna
eu am zis sa continui cu acel unguent.in o zidoua sa vad dak isi face efectul
dak nu o sa beau ceai.
0
29-07-2009, ora 13:15
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Tyna, nu ar fi trebuit sa spargi basicutele, pt ca asa risti sa se intida virusul!Sunt destul de multe tratamente, unele chiar naturale pt vindecarea herpesului bucal, cum ar fi:sa inmoi in apa calda un pliculet de ceai negru apoi sa il aplici pe locul in care este herpesul sau un catel de usturoi frecat pe locul respectiv!Si tinctura de muguri de plop este foarte buna, care se pune pe herpes si ajuta la impiedicarea dezvoltarii lui si il si usuca in acelasi timp!
0
29-07-2009, ora 13:17
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
;)) scarface, daca vei continua ca astazi ajungem sa ne imprietenim!! ;))))))))))) Vezi ca se poate si fara cele 2 granule?? :P Or fi si ele bune, nu zic nu, dar nu chiar in toate situatiile!!
Numai bine!
0
30-07-2009, ora 16:17
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Mai bn iei zovirax de la farmacie Are in continut si aciclovir dar e mai bun si o sa vezi ca iti trece intr-un timp destul de scurt.
0
30-07-2009, ora 17:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Jaq: problemele minore se pot rezolva cu fitoterapie, dar cele majore poti sa uiti. Ca fitoterapeut a trebuit sa renunt la fitoterapie aproape de tot, din cauza eficientei uimitoare a homeopatiei.
In plus prin homeopatie ajungi si la cauza adevarat a problemelor de fapt care are numai cauze sufletesti, ceea ce in fitoterapie nici macar nu inveti.

Si daca nu crezi ca 2 granule homeopate au mai multa putere decat luni de zile de tratamente fitoterapeutice te poti convinge. Cand vin in Romania te vizitez si iti demonstrez.
Pana atunci te poti convinge singura, trimite pe cineva cu probleme nerezolvabile si care nu este adeptul medicamentelor chimice la un medic homeopat cu experienta si daca nu ajuta eu preiau costul consultatiei.

Stiu cat de greu este de crezut ca 2 granule pot vindeca boli de ani de zile, dar asta trebuie sa-l intrebi pe Dzeu, de ce a facut El omul asa sa poata fi vindecat in asa o maniera. Nu am inventat eu homeopatia si nici omul...

De aceea multi medici homeopati dau in afara de cele 2 granule la multi pacienti mai suspiciosi ulterior cate o globula de placebo zilnic, caci astfel de oameni cred ca numai daca iau ceva zilnic le ajuta, obisnuiti fiind cu medicamentele normale. Acele globule de placebo nu fac mai nimic, vindecarea vine de la remediul dat la inceput.

Si bineinteles ca homeopatia nu umple cariile si alte lucruri pe care le-ai pomenit tu... asa ca nu mai face comparatii false.

Te pup si nu mai fi asa de artagoasa ca nu ai de ce :-)
0
05-08-2009, ora 18:54
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu spun ca nu ai dreptate scarface, dar tratamentele astea homeopate dureaza intre 3 si 6 luni, poate chiar mai mult pana la un rezultat si nu toata lumea are atata rabdare!Probabil medicina homeopata este mult mai avansata pe-acolo pe unde esti tu, decat cea din Romania!App, in ce tara esti? ;D Nu ma vei putea vizita cand ajungi in Ro, pt ca nu mai sunt in tara de vreo 2 luni si ceva! ;)))))))))) Nu sunt deloc artagoasa, ti se pare! :P
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Simptome diferite în infecţia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaţii în expresia genelor virale
  • 10 informații importante despre herpes
  • Infecția virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •