Herpes Simplex | Forumul Medical ROmedic

Herpes Simplex

03-08-2012
Alexandru Alecsoaei
Nu este medic/terapeut
Alexandru Alecsoaei
Buna ziua!

Acum 2 ani am fost diagnosticat cu virusul herpes la ochi(herpes simplex banuiesc). Dupa o consultatie, pe prescriptia medicala diagnosticul a fost Keratita metaherpetica. Am inceput tratamentul, iar dupa 3 luni de zile am ameliorat boala aceasta cumplita.
Acum pe ochiul drept (doar aici a actionat virusul) mi-a ramas o pata micuta alba, care nu imi permite sa vad clar ( vad in ceata si de aproape si de la departare ).
Recent, virusul a actionat din nou, de data aceasta a fost herpes palpebral. Sunt inca in tratament...dar decurge foarte bine ( pe scurt...trece ). Am sperat sa mi se mai clarifice vederea..dar nimic.

Mai am vreo sansa sa vad clar vreodata cu ochiul drept?

[doctorii mi-au spus ca ochelarii nu ma ajuta, si nici caz de operatie nu este ( am auzit ca singura operatie care ar fi propusa este transplantul de cornee) ].
Din curiozitate am probat o pereche de ochelari... dioptrii diferite !... printr-o lentila vedeam mai rau...si spre mirarea mea prin cealalta lentila vedem mai bine...detinatorul ochelarilor mi-a spus ca lentila respectiva e cu 'minus' (nu ma pricep absolut deloc la ochelari).

Exista un anume tip de lentina, o anumita dioptrie, care m-ar putea ajuta?

Va multumesc, din suflet. Scuzati ca am detaliat atat de mult. Scuzati daca nu am oferit detalii mai importante.
1 comentarii
0
05-08-2012, ora 17:32
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ar fi bine sa faci un consult oftalmologic si refractometrie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • InfecÈ›ia virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •