Hernii cervicale-simptome ciudate

05-07-2014
LP
Nu este medic/terapeut
LP
Buna seara. Am fost diagnosticata cu 2 hernii cervicale, dar am simptome din ce in ce mai suparatoare care deja ma afecteaza si psihic in sensul ca ma ingrijoareaza foarte tare. Cam astea ar fi: dureri mari de cap (care vin dinspre tample si pana pe frunte, dureri ciudate, ca o durere combinata cu senzatia de arsura), presiune mare in cap si urechi, dureri si limitarea miscarilor gatului, incetosarea vederii, ameteli, insomnie, maini slabite si durere cervicala la incercarea de a ridica obiecte deasupra nivelului umerilor, somn neodihnitor ( ma trezesc ca lovita de tren), camd stau intinsa pe spate, dupa maxim 2 minute ma ia durerea de cap si amortesc mainile...ceva idei de medici buni neurochirurgi sau poate alte analize in afara de rmn? Sa fie altceva sau doar efectele herniilor de disc si aspectele de stres aferente?
5 comentarii
0
05-07-2014, ora 09:28
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In ce oras locuiti ?
Primul lucru pe care trebuie sa-l faceti este sa consultati
un neurochirurg.
Daca va spune ca trebuie intervenit chirurgical va recomand sa nu amanati.
In cazul in care va spune ca nu e necesara operatia, atunci va putem ajuta cu recomandarea unui tratament de recuperare medicala care sa va ajute.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
05-07-2014, ora 10:57
LP
Nu este medic/terapeut
LP
In Constanta, la neurochirurg am mers in urma cu un an (cand simptomele nu erau nici pe departe la fel de deranjante si acutr ca acum), iar la acel moment mi-au spus ca nu este inca un caz chirurgical. Probabil ar trebui sa repet rmn-ul si sa ma reexamineze. Dar
Considerati ca simptomele descrise de mine pot fi in mod exclusiv efectul herniilor? Multumesc!
0
05-07-2014, ora 12:01
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider ca simptomele vin in special de la coloana vertebrala.
De aceea ar fi bine sa repetati RMN -ul si sa faceti un nou consult neurochirurgical.
Si nu amanati.
Astept vesti despre dumneavoastra.
Cu stima si respect:
dr Petre Muresan
0
05-07-2014, ora 12:13
LP
Nu este medic/terapeut
LP
Va multumesc frumos, va voi tine la curent.
0
06-07-2014, ora 00:09
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere.
Va stau la dispozitie cu ceea ce pot sa va ajut.
Vreau sa va asigur ca exista la ora actuala si metode naturiste foarte bune si foarte eficiente, de recuperare.
Aceasta in cazul in care nu e nevoie de interventie chirurgicala.
Cu stima:
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: