Hernie transhiatala

20-07-2014
florea lina
Nu este medic/terapeut
florea lina
Buna ziua, in urma cu cativa ani, dupa o raceala puternica cu tuse convulsiva, am facut hernie transhiatala.Nu stiu daca am pronuntat corect dar mi s-a spus ca e un caz foarte rar.De atunci in capul pieptului simt ca o umflatura care uneori este dureroasa.Ce se poate face?Exista tratament ptr asa ceva?Multumesc, Lina
2 comentarii
0
21-07-2014, ora 10:53
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Esofagul trece din torace in abdomen printr-un orificiu numit hiatus diafragmatic, orificiul aflandu-se in diafragm - muschiul ce desparte toracele de abdomen.
Daca hiatusul diafragmatic al esofagului este mai mare decat normalul atunci se produce hernia hiatala iar stomacul aluneca in cavitatea toracica.

Tratamentul se poate face cu

- medicamente de scadere a aciditatii gastrice
- medicamente de scadere a refluxului de acid in esofag- este tratamentul obisnuit, care asociat cu regim rezolva problema la 90% dintre pacienti
- operatia de corectare a herniei clasica sau laparoscopica
- tratament endoscopic - se face un fel de valva care impiedica refluxul acidului in esofag
0
21-07-2014, ora 10:57
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Trebuie respectat un regim alimentar (fara cafea, ciocolata, fumat, condimente, bauturi gazoase, fast food, mese abundente) si un regim de viata:
- scaderea in greutate pana la greutatea normala
- evitarea efortului de ridicare, a constipatiei, tusei
- evitarea culcatului imediat dupa masa
- dormit cu capul mai sus - inclinat la 30 de grade
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.