Hernie ombilicala. Dupa 3 luni, in locul unde a fost operat a aparut o mica umflatura

27-06-2010
andreea amocanitei
Nu este medic/terapeut
andreea amocanitei
Buna seara, sotul meu a fost operat anul trecut in august de hernie ombilicala, s-a simtit bine, operatia arata bine
Dupa 3 luni, in locul unde a fost operat a aparut o mica umflatura, nu e dureros, doar ca se vede mai ales cand sta in picioare si e inconfortabil uneori, va multumesc
6 comentarii
0
27-06-2010, ora 00:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa va adresati in sectiunea de Chirurgie Generala si nu de Ortopedie-Traumatologie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-06-2010, ora 09:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E posibil sa fi facut o eventratie postoperatorie datorita efortului fizic -in special ridicare si purtare de greutati- ar trebui sa va adresati din nou medicului care l-a operat. Ce greutate si ce inaltime are sotul ? Ar fi trebuit ca dupa operatie sa stea cuminte si sa poarte o centura elastica abdominala, o burtiera.Trebuie sa-l vada un chirurg, a trecut ceva timp din noiembrie anul trecut si formatiunea se poate mari.
0
27-06-2010, ora 11:56
andreea amocanitei
Nu este medic/terapeut
andreea amocanitei
D-na doctor, multumesc de raspuns, problema a fost, ca noi nu locuim in tara momentan, si anul trecut dupa operatie am si plecat din tara, si a inceput si serviciul, efort prea mare nu a depus ptr ca, lucreaza intr-un fast-food, are 104 kg si inaltime 1, 80
oricum in 3 saptamani mergem acasa si o sa revenim la chirurgul care l-a operat
Vroiam sa va mai intreb, daca e destul de grav ce are acum?
0
27-06-2010, ora 19:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu este grav, dar o eventratie postoperatorie de luni de zile are tendinta de crestere producand neplaceri persoanei respective prin tulburarile pe care le poate produce. Obezitatea abdominala este problema nr.1, ea are un rol important in producerea herniilor abdominale, a eventratiilor etc.iar locul de munca cu hrana de tip fast-food oricand la dispozitie nu-l va ajuta sa mai dea cateva kg jos.Dar poate ca nu e ceea ce presupun eu, la control chirurgul va va lamuri despre ce este vorba.
0
27-06-2010, ora 22:22
andreea amocanitei
Nu este medic/terapeut
andreea amocanitei
Va multumesc din suflet, m-ati linistit putin, sotul nu mananca la munca si mai ales dupa ora 8, dar e solid, si are putin burta mai mare, ma gandesc ca de acolo a venit problema.Va multumesc pentru tot
0
21-06-2013, ora 09:14
camy2511
Nu este medic/terapeut
camy2511
Buna ziua Doamna Doctor Balcan,

Am nascut prin cezariana acum 5 ani, am luat in timpul sarcinii cam 20kg dupa nastere am slabit 13 kg. dar am ramas cu 7 kg. in plus.. medicul de familie mi-a spus ca in momentul in care voi slabi si voi ajunge aproape de greutatea initiala umflatura de deasupra buricului se va retrage...din pacate nu s-a retras, s-a marit putin, dar am dureri constante in jurul buricului, balonari cu dureri sub forma intepaturilor de cutit in burta...atunci cand mananc mai bine, la efort, mers indelungat... nu mai spun ca din cauza discopatiei lombare nu fac sport deloc.dar ma doare si stand relaxata la televizor.
Mentionez ca am 37 ani, 67 kg. si o nastere.
Burta a ramas destul de proeminenta si cu un 'colac de celulita' de toata frumuseata...din ce am citit pe internet se pare ca este o hernie ombilicala, va rog din suflet sa-mi acordati sfatul dvs. si recomandarile ce le-ati avea in cazul meu.
Multumesc din suflet! Sanatate multa!

Cu respect,
Camelia B.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: