Hernie inghinala sau nu ?

21-09-2010
Dan1Dan1
Nu este medic/terapeut
Dan1Dan1
Buna am 13 ani, si am fost operat de scoaterea unui testicul cu tot cu ce trece prin el si organele legate de el ( cauza : s-a dezvoltat acolo de cand m-am nascut ).Operatia a fost acuma 2 ani deci aveam 11 ani.Dupa 1 saptamana de la operatie m-am fortat unpic as vrea sa emntionez ca fac ski de performanta dar nu m-am fortat chiar tare...am mers putin cu bicicleta si chestii dinastea...si cam dupa o luna 2 dupa operatie am realizat ca este o umflutura in zona inhinala putin mai jos de cicatricea operatiei.N-am zis absolut la parinti am crezut ca trece, prima data credeam ca asa e la fiecare operatie ca simti oo durere, am astepatat un an durearea disparea si aparearea aleator.Cam pe la 12 ani am inceput sa ma informez si ea disparea ca o impingeam cu mana usor incauntru si aparea daca ridicam ceva sa faceam efort care sa necesita muschii inghinali.Asa ca m-am informat si cred ca am hernie inghinala sau e din vina operatiei.Am uitat sa mentionez ca legat de viata sexuala sunt virgin deocamndata si ejaculez si sperma.Am fost acuma 5-6 luni la Urologul care ma operat si mi-a spus ca nu e nimc grav si paote o inflamtie.Mi-a dat niste inflamatoare Ketonal Gel.Mi sa parut ca mi-a mai trecut putin si cand am terminat tratamentul parca dupa 1 luna mi-a venit din nou acea durere...dar mentionez ca nam facut efort mare in zona inghinala sa solicite muschii iar acum stiu povestea cand imi vine durerea aia imping incetisor spre mine dar deja ma enerveza chestia asta sa fie oare herine inghinala din cauza operatiei sau ??? altceva as vrea sezonula sta de airna sa nu ma operez, sa ma operez prin primavara credeti ca este rau ? inca nu am consultat un medic special pentru asta si nici cu parintii nu am vb doar atunci cand m-am dus la urolog dar nu i-am spus toata povestea..si mie mi-ar trebuii sezonul asta de iarna sa nu ma operez pentru ca e foarte important...ce credeti ??
1 comentarii
0
21-09-2010, ora 21:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu trebuia sa va adresati pe topicul dedicat ortopediei (boliclor aparatului locomotor), ci la intrebarile legate de chirurgia generala sau de urologie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: