Hernie inghinala in evolutie.

10-09-2015
anan93
Nu este medic/terapeut
anan93
Buna ziua!

Fiul meu in varsta de 18 ani si jumatate, in luna iulie a fost depistat cu hernie inghinala. Fiind la debut, s-a propus sa o lasa sa evolueze, urmand sa fie operata. Ocazional din iulie pana in prezent a cauzat dureri in zona respectiva, dar de fiecare data ii trecea. Problema pentru care va scriu este ca fiul meu merge la sala, unde din spusele lui a ridicat greutati de peste 140 kg, el avand o greutate de 85 kg, acest lucru intamplandu-se inainte sa afle ca are hernie inghinala. In prezent frecventeaza sala, spunand ca face exercitii pt intarirea abdomeniului. Intrebarea mea este, dupa interventia chirurgicala, care nu stim cand va fi, el va mai avea voie sa faca efort fizic? Daca ma puteti ajuta cu un sfat, sau cu niste link-uri...

Va multumesc!
1 comentarii
0
11-09-2015, ora 08:49
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua. In primul rand, daca diagnosticul e corect, nu are voie sa ridice 140 de kg la sala, acum. Deoarece duce la cresterea herniei si, apoi, poate provoca complicatii ( strangulare de ex. ) ceea ce necesita interventie chirurgicala de urgenta.
Dupa interventie, va putea face efort fizic, progresiv, dupa o perioada de recuperare. In orice caz, nu as recomanda ridicari de greutati de asa anvergura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: