Hernie inghinala

10-12-2009
andrei_barbu
Nu este medic/terapeut
andrei_barbu
La doar 7 luni (deci nici un an) am avut prima operatie de hernie inghinala. Ani de zile n-am avut probleme, insa acum un an, la 36 de ani, opratia s-a rupt. Din cate am inteles e vorba si de conformatia mea cu totul speciala. Nu am facut niciodata vreun sport si sunt supraponderal, insa un supraponderal cu totul ciudat. Membrele si capul sunt normale, in timp ce toata grasimea se aduna pe burta si coapse, incat de la distanta am forma unei pere. Abdomenul este imens, provocandu-mi dificultati la aplecare. De mentionat ca nu am muschii dezvoltati, fiind mai degraba flasc. In urma cu un an m-am hotarat sa slabesc si am reusit sa ajung de la 105 kg la 95 in doua luni, insa fara exercitiu fizic. Imediat dupa aceasta cura-fulger am avut prima (sau practic a doua) hernie si m-am operat. Dupa doua luni a recidivat si a fost nevoie de o alta interventie. Si de data aceasta au aparut presiuni mari in burta impreuna cu arsuri puternice in zona operata. Literalamente aveam senzatia ca burta impinge operatia la fiecare pas. Acum durerile au cedat si muschiul a inceput sa coboare din nou in scrot. Am mai multe intrebari legate de aceasta problema. E neovie sa urmez un program sportiv care sa-mi scada burta si eventual sa-mi formeze cat de cat muschii abdominali inainte de a treia operatie sau pot fi operat ´´pe gras´´? Pot face exercitii fizice cateva luni purtand o centura pentru ca operatia sa nu se desfaca de tot? Cat mai pot sta cu hernie si ce riscuri prezinta amanarea operatiei? In plus ce ma fac daca dupa operatie incepe aceeasi poveste cu abdomenul si operatia se rupe din nou?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.