Hernie disc cervicala

29-08-2011
Marius T.
Nu este medic/terapeut
Marius T.
Buna ziua,

Recent mi-au fost descoperite descoperite doua hernii de disc la coloana cervicala (C3-C4 si C4-C5). Acestea dau o ingustare semnificativa a canalului rahidian in dreptul lui C4, cu compresie pe sacul dural. Am ameteli, dureri moderate in ceafa, umeri si maini, care s-au mai diminuat in urma sedintelor de fizioterapie si kinetoterapie facute. Mai problematica mi se pare existenta a doua osteofite (tot in dreptul lui C4), care amplifica compresia. Doresc sa va intreb daca, in afara de operatie, exista vreo metoda (alternativa) de resorbtie a acestora. Mentionez ca am 36 ani.

Va multumesc,
Marius
4 comentarii
0
29-08-2011, ora 19:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Osteofitele nu sunt o problema intrinseca, ci doar o reactie de aparare a organismului care, astfel, stabilizeaza coloana si impiedica agravarea problemelor discale.
Prin urmare, trebuie sa va concentrati 100% asupra herniei discale si nu asupra unei probleme neglijabile, cea a osteofitelor, care nu necesita absolut nici un tratament.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
30-08-2011, ora 08:23
Marius T.
Nu este medic/terapeut
Marius T.
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspuns.
In cazul herniei de disc, in afara de tratarea simptomelor prin metode conservative (antiinflamatoare, fizioterapie, kinetoterapie, masaj, acupunctura) si operatie, ce alte posibilitati mai exista?
Am mai citit despre cateva, precum infiltratiile periradiculare, nucleoplastia, decompresia cu laser, insa nu sunt pe deplin lamurit de eficienta acestora.

Cu respect,
Marius T.
0
30-08-2011, ora 09:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi discutata doar nucleoplastia, care are insa indicatii extrem de punctuale.
Consultati-va neurochiurgul si va va ofero mai multe informatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
10-09-2011, ora 11:45
Marius T.
Nu este medic/terapeut
Marius T.
Buna ziua,

Revin cu o noua intrebare, legata de cea anterioara ("Hernie disc cervicala"). Pe langa simptomele mentionate mai jos, in ultima vreme am avut si o serie de tulburari circulatorii periferice, in special la nivelul mainilor (invinetirea, uneori decolorarea si racirea acestora). Mi s-au pus mai multe diagnostice, printre care "sindrom Raynaud", "vasospasm periferic" si, mai nou, "sindrom de apertura toracica". Cum poate fi stabilit cu certitudine acesta din urma? (mentionez ca radiografiile si RMN-ul pe care le-am facut nu arata asa ceva) Pot fi aceste manifestari consecinte ale herniilor de disc?

Va multumesc,
Marius
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: