Hernie de disc cu lombosciatica dreapta

20-05-2007
MARINICA
Nu este medic/terapeut
MARINICA
vreau sa scap de durere si sa revin la pozitia corpului normala ma puteti ajuta?ce tratament sa urmez? fizioterapia ajuta?
3 comentarii
0
20-05-2007, ora 00:00
MARINICA
Nu este medic/terapeut
MARINICA
Am fost internat la REUMATOLOGIE cu:scolioza S, contractura si redoare lombara severa, Laseque bilateral la 50 grade.M-am externat cu diagnosticul:Hernie de disc cu lombosciatica dreapta.Radiografia arata:normal osos.Toate astea la data de 23 10 2006, astazi am dureri de spate(zona lombara)si nu pot sa imi mentin pozitia corpului dreapta(sunt deplasat de la bazin spre stinga), in momentul in care incerc sa ma indrept apare o durere in zona lombara.Am 39 ani, sex masculin.Tratamentul a fost cu :Diclofenc;Cloryoxayona Diayepam Tramal, Paracetamol, Dexametayona, Ketonal
0
16-08-2007, ora 00:00
petrony
Nu este medic/terapeut
petrony
Probabil ca deja te-ai operat. Daca ai hernie de disc si vrei sa scapi de durere, du-te la un neurochirurg. Numai el poate sa te scape de durere daca ai o hernie mare de disc. Prin operatie, bineinteles. Dar daca ai o scolioza asa de mare, sunt explicabile durerile. Cauta si cumpara-ti daca nu ai, un lombostat si poarta-l ca reduce durerea mult. Sunt lombostate elastice la produse ortopedice. Nici daca te operezi nu scapi definitiv de dureri din cauza scoliozei. Hernia de disc e periculoasa cand apar parezele, dar din pacate si o scolioza poate da pareze prin compresiunea curburilor. Nu te indopa de medicamente ca faci si alte boli. Fa bai de plante cu coada calului, cimbrisor de camp, urzica, coada soricelului, muguri de pin. Pentru o baie, faci infuzie in 10 litri de apa clocotita cu cate 2 pachete din fiecare planta, toate odata le pui in vas pe care il lasi acoperit o ora. Strecori ceaiul in cada de baie si peste plantele ramase pui din nou apa in clocot. Le lasi 10 minute si strecori din nou si torni in cada. La inceput cand intri in cada apa cu ceaiul sa fie nu fierbinte ci potrivita. Apoi o incalzesti progresiv pe masura ce se raceste si poti suporta mai fierbinte. Daca poti stai in apa intre 25 de minute si pana la o ora. Fa 2-3 bai pe saptamana.
0
20-12-2007, ora 00:00
ionitacristina
Identitate neconfirmată
ionitacristina
si eu sunt interesata de acelasi lucru â. Ai stiut dinainte ca ai endometrioza? si eu sunt suspecta, din cauza markerului ovarian fff. mare. Poti lua, te rog, legatura cu mine despre asta? Lia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sciatica - ce este, cum se manifestă, diagnostic, tratament
  • Cum scapi de durerea sciatică (lombosciatică)
  • Un tratament combinat poate fi mai eficient decât injecția cu steroizi pentru pacienții cu dureri cauzate de sciatică
  • Tratamentul în hernia de disc - medicație vs operație
  •