Hernie de disc RMN

10-11-2011
Paul George
Nu este medic/terapeut
Paul George
De 2 luni am avut dureri pe piciorul drept, am crezut ca este de la o intindere de ligamente sau ceva... acum cateva zile am fost la doctor...mi a recomandat sa fac un RMN si am fost diagnosticat cu hernie de disc postero-laterala L5. P=Rezultatul de la RMN evidentiaza :
- diminuare lordozei lombare, degenerescenta discala L5 ( hiposemnal 2 de deshidratare a nucleului pulpos)
- hernie posero-laterala dreapta L5 cu ocuparea recesului lateral drept al spatiului epidural anterior si conflict discoradicular pe radacina S1 dreapta si intra/extraforaminal bilateral cu interesarea radacinilor L5.
Domnul doctor mi a recomandat un tratament medicamentos si mi-a spus ca trebuie sa ma operez. Sincer, mi este frica de operatie..atat de operatia in sine cat si de perioada lunga de recuperare, si de faptul ca nu voi putea lucra pentru o perioada de timp, neavand alta sursa de venit. Va rog, daca ma puteti ajuta cu o parere de specialitate. Am inteles, de asemenea, ca nu mi este recomandat masajul, nervul fiind situat intre fragmentele de disc faramitat, existand riscul de paralizie. Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.
8 comentarii
0
16-11-2011, ora 17:57
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
luati antiinflamatoare, duceti-va la un kinetoterapeut, intariti musculatura spatelui. durerea nu reprezinta o indicatie absoluta pentru operatie. consultati-va cu un neurochirurg, insa eu nu m-as lasa asa de usor de operat numai pentru o durere ce iradieaza in picior
0
16-11-2011, ora 19:18
Paul George
Nu este medic/terapeut
Paul George
Asa am facut..m am apucat de fizioterapie..sper sa treaca..multumesc frumos..o zi buna va doresc
0
18-04-2012, ora 00:27
Irenn
Nu este medic/terapeut
Irenn
Eu te sfatuiesc sa te operezi daca este de poerat ca si eu am lungit-o cu injectii care nu au avut nici un efect, cu fizio care nu a avut efect ba mi-a facut mai rau si m-am operat. Nu e mare lucru din mom. in care te operezi scapi de durerea de pe picior eu am mers pana am paralizat si te refaci si mai greu.
Operatia nu e grea te anesteziaza de la brau in jos, nu simti nimic si dupa o luna mergi bine pe picioarele tale timpul trece si te faci bine.dupa o zi poti deja sa mergi si iei viata de la capat.
0
18-04-2012, ora 22:03
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Cautati un domn doctor neurochirurg bun, cu siguranta va va recomanda ce trebuie sa faceti, eu am numeroase hernii de disc, urmarile unui accident, nu ma grabesc sa ma operez dar am facut nucleoplastie la vertebrele l4-l5 si inplant cu steroizi la vertebrele l5-s1.Operatia e ultima solutie la care as apela, coloana odata operata pica la fel ca un zid si suferi pe parcursul vietii multe operatii.Anestezia e totala, efortul f f limitat iar viata va trebuii sa fie f f ordonata dupa o asfel de interventie.Stiti si pe mine ma doare piciorul, uneori amorteste, iau antiinflamatoare zilnic, fac kinetoterapie, nu fac efort si au trecut 3 ani decind au inceput problemele.MULTA SANATATE !
0
19-04-2012, ora 15:20
cpt
Nu este medic/terapeut
cpt
Ptr.1969.-de ce in urma unei operatii de hernie de disc coloana este ca un zid (probabil care se darama), si de ce pe parcursul vietii vei avea nevoie de mai multe operatii ? Te rog sa argumentezi
0
23-04-2012, ora 15:33
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Probabil ca sunteti operat, [ hernie de disc ]in general domnii doctori explica ceea ce se poate intimpla dupa o asfel de operatie.Eu personal am fost informata de catre toti domnii doctori carora le-am cerut parerea.Coloana sustine intreg corpul nostru, in cazul unei operatii pentru a elibera acel nerv care e inflamat domnii doctori fac curatenie in jurul nervului, [nucleul pulpos e extras, etc...]dupa operatie orice miscare poate sa te trimita in sala de operatie iarasi.Nu cred ca e vreunul dintre noi care a facut hernie de disc stind in pat uitindu-se la telenovele sau la meci.Eu personal am facut hernie de disc in urma unui accident dar am agravat totul la servici unde faceam efort, nu spun ca acum nu mai fac efort ca as mintii dar in urma cu 3 ani cind am fost diagnosticata cu hernie de disc domnii doctori m-au educat in ceea ce priveste modul meu de viata pe care il voi avea de atunci.Operatia de hernie de disc nu e tot precum cea de apenticita ci poate recidiva oricind.Am vazut pacienti operati de 5-6 ori in 3ani, domnii doctori isi fac treaba, noi trebuie sa tinem seama de sfaturile lor.Eu va doresc sa va fie bine, sa nu mai aveti nevoie de o alata operatie.1969
0
23-04-2012, ora 16:21
cpt
Nu este medic/terapeut
cpt
Da, asa este.Sunt operat de HDL de aprox.un an si jumatate.La mine a fost necesar sa scoata bucata de disc rupta(asa scrie in foaia de externare).Lucrez ca pompier si cam am de lucru asa ca incep sa-mi fac griji in urma celor pe care le explicati.Dupa efort ma resimt mai putin, in schimb dupa curent, frig, umezeala, transpiratie etc. imediat incep sa ma doara picioarele si mijlocul si trebuie sa iau antiinflamatoare.Cunosc persoane operate de HDL care iarna trecuta purtau doar maieu si bluza si nu aveau nimic, in schimb eu aveam si brau si bine imbracat si tot ma lua cateodata durerile, care este explicatia? Multi spun ca de vindecat se vindeca dupa mai multi ani, cunosc persoane operate care au avut nevoie de discuri, iar acum dupa 4-5 ani muncesc bine, joaca fotbal si au chiar peste 100kg.Daca puteti comenta cele prezentate de mine v-as ruga sa o faceti. Va doresc multa sanatate. Multumesc.
0
24-04-2012, ora 20:16
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Buna ziua !Constructia fiecaruia dintre noi e diferita, eu daca port briu intepenesc toata, daca fac ub dus mai cald a doua zii nu ma pot misca de durere, daca mie frig iar e rau imi amorteste piciorul dar am colege care le e bine la toate astea.Odata cu trecerea anilor pot sa apara probleme serioase (osteoporoza, gonartroza ctc..)care subrezesc si coloana si hernia de disc e inevitabila la efotrul pe care suntem nevoiti sa-il facem.Ma indoiesc sa cred ca persoana care are 100kg face efortul uneia de 70kg, se misca precum aceasta.Coloana la miscarile bruste nu doare pe moment dar la 2-3 ore da, nervul se inflameaza si va durea tot traseul lui (MIJLOC, PICIOR )Antiinflamatoarele sunt f f indicate dar calmantele am o retinere la ele.Incercati sa vedeti care mod de viata va prieste, activitatile in care purtati briul, miscarile care va priesc, felul in care stati in pat si chiar salteaua.Eu daca stau pe vine 10 minute dupa aceea la vreo jumatate de ora ma doare mijlocul f f tare, daca dorm pe o saltea tare a doua zii va trebuii sa fac gimnastica medicala sub spravegherea domnului doctor fiindca ma doare toata coloana, nu port tocuri mai mari de 5cm, nu ma aplec pe spate din picioare si nu merg cocosata ci cu umerii inainte.Sincer am renuntat la concedii, patul fiind problema, nu stau pe scaun tare, nu picior peste picior, statul pe scaun oboseste coloana.Pentru momentele in care am de facut anumite miscari de aplecare si ridicare am un corset lombostat 310 care mie de mare ajutor.Va doresc tot binele din lume, multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul în hernia de disc - medicație vs operație
  •