Hernie de disc L5-S1

31-05-2014
nella43
Nu este medic/terapeut
nella43
Buna ziua! ma numesc Nella am 43 de ani, sunt in Spania, rezidenta de mai multi ani aici..Am lucrat in solar...conditii dure.ei bine din data de 3 ianuarie 2014 m-a luat asa deodata o durere foarte puternica in partea de jos a spatelui cu tot cu soldul drept..aceasta durere m-a imobilizat complet...la inceput medicii mi-au dat antiinflamatoare...injectii diclofenac...dar durerea nu a cedat de loc.in 31 ianuarie am facut un rmn in urma caruia s-a constata ca am hernie de disc L5-S1 nu stiu eu cum sa traduc bine in romaneste dar spune ca e compatibila cu o hernie parasagital dreapta ce lezioneaza S1 si iesirea din sacul tecal..va pot spune ca de atunci viata mea e un calvar...nu a existat o ora sa zic ca nu am dureri..dureriile au devenit tot mai acute, profunde.au coborat in piciorul drept..ma arde atat de tare osul din sold pana la genunchi, iar patea inferioara a piciorului nu o mai simt...laba piciorului e vesnic amortita cu mii de furnicaturi.nu mai ma incred in picior pt ca-mi cedeaza de la genunchi...nu pot merge nici 50 de metri.nu pot face nici un efort, nici sa am ceva greutate in mana...nu pot sta mult nici in picioare nici in sezut, dar nici in pat pe spate sau pe partea dreapta.am ajuns sa urmez cel mai puternic tratament pana la plasture cu morfina...abia din 21 aprilie sunt pusa pe lista de asteptare pt operatie...dar cine stie cat voi mai astepta.rugamintea mea pt dvs este sa-mi spuneti ce riscuri poate avea aceasta interventie chirurgicala...pt ca deja am inceput de paralizie la picior dupa cum spun cei de aici.cert este ca de operat sunt nevoita sa ma operez pt ca durerile sunt groaznice si starea de neputinta ma termina.va multumesc mult pt timpul acordat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: