Hernie de disc L4-L5

25-06-2009
darie.liliana@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
darie.liliana@yahoo.com
Am facut recent RMN si am rezultatul - degenerare discala L4-L5. Hernie de disc L4-L5 paramediana si foraminala cu semne de conflict radicular L5 stang. Ce sa fac
9 comentarii
0
12-07-2009, ora 15:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sa mergeti cu RMN-ul la un medic internist pt a primi un examen adecvat conditiei medicale de catre suferiti!
Multa sanatate!
0
12-07-2009, ora 15:48
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scz. am vrut sa spun tratament in loc de examen! ;))
0
27-07-2009, ora 20:09
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Daca ai facut RMN banuiesc ca aveti dureri, cum sunt durerile si de cand le aveti?Va afecteaza cumva piciorul stg, va amoreste ?Mai consultati un medic neurolog si vedeti cat de grava este hernia si poate va recomanda un tratament sau recuperare medicala.Sanatate multa.
0
23-05-2010, ora 20:25
sterea florina
Nu este medic/terapeut
sterea florina
Am hernie de disc, am auzit de nucleoplastie si de dr.Nechifor Rares.Doresc sa stiu cit costa o astfel de interventie pentru ca este in faza de inceput, cu un VSH destul de mare cu inceput de osteomalacie si nu ar fi bine ca acest lucru sa fie intirziat.Multumesc anticipat!
0
07-07-2010, ora 23:00
endrill
Nu este medic/terapeut
endrill
Buna seara!A m fost diagnosticata cu hernie de disc l4-l5cu compresie radiculara bilaterala, predominent dreapta.La examenul rmn a reiesit ca este voluminoasa, ocupa 3/4anterioare din canalul rahidian, bilobata, cu protruzie centrala de 14/7mmsi fragment extruziv plasatpe marginea postero-superioara si migrat cranial, median, paramedian drept, in canalul rahidiancu compresie radiculara severa bilaterala, predominent dreapta.Fragmentul discal are diametrul cranio-caudal de 16mm diametrul transvers de 11mm si diametrul antero-posterior de 7 mm si este relativ slab hipointens, hidratat.Hernie intraspongioasa cu modificari fibrolipomatoase perilezionale, cu adancime de 3-4 mmla nivelul platoului discal superior l4-l5.Hemangiom de 9 mm la nivelul corpului vertebral t 12.V-as ruga sa imi spuneti parerea dvs si ce credeti ca ar trebui sa fac mai departe.Sa recurg la operatie sau...Va multumesc anticipat!
0
08-07-2010, ora 12:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată d-ră/d-nă Endrill, încercaţi să o contactaţi pe d-na doctor Ţigănişteanu Constanţa. Dânsa vă va îndruma către conduita medicală adecvată stării dvs. de sănătate.

.
DR. ŢIGĂNIŞTEANU CONSTANŢA
Tel. mobil: 0751.030.553 (tel. personal)
Tel. fix: 021.313.05.70
CENTRUL MEDICAL EUROSANITY
Calea Plevnei, nr. 44, Sector 1, Bucureşti,
Tel. mobil al clinicii: 0723.313.213
Tel. fix al clinicii: 021/ 311.54.54
.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
-

Stimată d-ră/d-nă Sterea, nu ştiu cât costă o astfel de intervenţie. Consult este dependent de anumiţi factori care pot fi analizaţi doar de medic, dar numai după un consult medical.
Contactaţi-l pe d-nul dr. Nechifor Rareş, şi dânsul vă va oferi informaţia dorită.

.
Dr. Nechifor Rareş
Centrul medical Hemodinamic
Telefon: +40-21.313.10.93 / +40-21.313.10.83
Fax: +40-21.313.10.71
Adresa: Sos. Mihai Bravu nr. 281 in incinta C.D.T. Victor Babes, etaj 3 - Bucuresti, sector 3
Website: www.hemodinamic.ro
E-mail: office@hemodinamic.ro; dr.nechifor@gmail.com
.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
08-07-2010, ora 12:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
P.S. - În caz de urgenţă, d-nul doctor Nechifor poate fi contactat prin intermediul unui nr. de mobil - +40751616604.

Numai bine!
0
27-11-2011, ora 14:49
ele.sam
Nu este medic/terapeut
ele.sam
Incercati sa ajungeti la Dr. Varga Mihail, are consultatii lunea si miercurea, la clinica Promedical Center, la Cluj, Tel/fax: 0264-430175.
Domnul doctor face manualterapie, si are sute de pacienti care nu au mai avut nevoie de operatii in urma sedintei de manualterapie.
Sedinta costa 150 de lei, daca se face manualterapie. Puteti suna lunea, la ora 10, pentru programari. Eu am fost la dumnealui si mi-a descoperit problema, care nu se vazuse in urma RMN si eu aveam dureri mari.

Doamne ajuta !
0
12-08-2013, ora 21:05
dienutzahy
Nu este medic/terapeut
dienutzahy
buna seara,
Am 32 de ani si un loc de munca pe scaun la birou de la 8 la 13 ore cu pauze de maxim 10 minute foarte rar. In ultimii ani am acumulat si multe kg in plus dupa 2 sarcini, si o operatie de colecist si una de tiroida.
in urma unei dureri crunte a un fel de curentare puternica la piciorul stang pana in degetul mare, am inceput sa investighez cu un RMN recomandat de neurolog.
constatarile RMN sunt:
-degeneratii discale L4-L5 si L5-S1;
-protuzii discale L4-L5 moderata circumferential si respectiv L5-S1 paramediana si foraminala stanga cu fragment extrus median si paramedian stang, cu semne de conflict radicular L5 discret bilateral si respectiv S1 evident stang;
-incluzie grasoasa la nivel L3 cu diametrul de 7, 3 mm- hipersemnal T2 cu stergere in STIR
-modificari degenerative adiacente spatiului L5-S1;
- fara modoficari patoogice semnificative de semnal la nivelul continutului sacului DRAL rahidian;
-usoare procese artrozice difuze.
Ce sa fac? cat e de grav? mentionez ca am programare pentru neurochirurgie dar mai dureaza. pana atunci in urma tratamentului dat la UPU cu Zaldiar, Tador, Gabaran, Milgamma, durerea a cedat insa am ramas cu un soi de amorteala spre "nesimtire" a talpii stangi si gamba, iar piciorul nu mai face toate miscarile ca si cel drept ( nu pot merge pe varfuri) si in general ma incurca la mers, de alergat nu mai zic. durerea de spate este discreta spre deloc. Nu as dori sa ma operez intrucat ma consider pacient permanent la chirurgie dupa cele 4 operatii pe care le-am suferit in 2 ani. am copil mic de care nu ma mai pot ocupa intrucat problemele mele de sanatate ma acapareaza psihic. Credeam ca am scapat de operatii si pot sa imi continui viata cu alte lucruri.
Va rog sa imi raspundeti mai ales ca nici nu inteleg mare lucru din acest RMN specializarile mele fiind in alte domenii:))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: