Hernie de disc

31-01-2016
danbeuca
Nu este medic/terapeut
danbeuca
Am făcut un RMN si in urma lui am primit urmatoarele de mai jos, si vreau sa va intreb daca voi scapa de operatie : Hernie de disc C3-C4 paramediana posterioara si laterala foraminala dreapta ce determina conflict radicular cu rădăcina C4 dreapta.
Hernie de disc Concluzii:Debord discal circumfential L4-L5 cu HDL L4-L5 laterala foraminala stânga asociata ce determina contact radicular cu rafacinile L4 si L5 stânga.
HDL L5-S1 paramediana posterioara si laterala foraminala stânga fara afectare radiculara.
Fisura la nivelul inelului fibros al discului L4-L5 si L5-S1.
5 comentarii
0
31-01-2016, ora 16:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Interpretarea RMN-ului (pe care o citati) nu are nici o relevanta in absenta examenului clinic direct si in absenta imaginilor RMN propriu-zise.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-01-2016, ora 18:09
danbeuca
Nu este medic/terapeut
danbeuca
Dar din cauza herniei este posibil să prezint stari de voma ameteala dureri de cap, imbalonare si nu mai pot sa inghiti cum trebuie..ce parere aveti? Deoarece prezint astfel de simptome. Multumesc!
0
31-01-2016, ora 18:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
E greu de facut o legatura intre simptomele enuntate si hernia de disc, mai ales ca nu cunoastem absolut nimic despre D-voastra.
Nu am inteles esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente metabolice, cardiace, hepatice, renale, reumatologic-inflamatorii etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-01-2016, ora 18:27
danbeuca
Nu este medic/terapeut
danbeuca
Am 39 de ani, inainaltime de 175 cm, greutatea de 73, sex masculin, am fost la fizioterapie pana in urma cu 3 zile timp de 10 zie si urmez cu Milgama, Betaserc, Aflamil, Doreta, Gabama medicamente.
0
31-01-2016, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Hernia de disc se trateaza fie prin kineto-terapie (gimnastica medicala specializata), fie prin interventie chirurgicala.
Medicamentele nu constituie un adevarat tratament, ci doar amelioreaza simptomele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: