Hernie de disc

18-12-2010
Miru1978
Nu este medic/terapeut
Miru1978
Buna ziua.
Ma numesc Mircea, am 32 ani si in urmatoarele randuri o sa descriu un scurt istoric al evolutiei afectiunii pe care o am.
Totul a inceput in urma cu aproximativ 6 ani, cand am inceput sa acuz dureri in zona lombara. Erau mai mult dureri "surde" sub forma de jena. Apareau in general dupa efort(nu in timpul efortului), de cele mai multe ori in dimineata urmatoare efortului. La acel moment radiografiile(sacro-iliace + lombara) facute nu au confirmat nimic. Urmatorul episod important a fost o criza de lombosciatica(in urma cu 3, 5 ani) cu o radiere a durerii in piciorul drept(a durat aproape o saptamana). La recomandarea medicului am facut un RMN la sacro-iliace(tinaind cont ca tatal meu sufera de spondilita anchilozanta) insa nu s-a gasit nimic.
In ultima perioada aceste dureri "surde" au devenit mai suparatoare(s-a intamplat sa am dureri lombare mari si noaptea) si ca atare am decis sa reiau investigatia.
Am facut radiografie pt sacro-iliace + lombara fara rezultate concludente.
Am facut RMN sacro-iliace + lombara cu rmatoarele rezultate:

RMN sacro-iliace:
- chist subcondral de corp iliac drept de 5, 3 mm in diametru, fara co-interesarea cartilajului articular
- fara modificari evidente de sacroileita

RMN coloana lombo-sacrata:
- hernie intrasomatica: D11-D12
- hernie discala postero-mediana lateralizata intraforaminal bilateral pe un diametru lombar cu AP restant de 10, 5 mm: L4-L5
- hernie intraforaminala stanga cu contact pe radacina L5 stanga: L5-S1
- fara fracturi / tasari vertebrale
- lordoza lombara fiziologica

As dori sa stiu cat de grava este situatia si ce remediu / tratament este indicat.
Va multumesc anticipat!!!
1 comentarii
0
19-12-2010, ora 00:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atat in cazul sacro-ileitei (caracteristica spondilitei ankilosante), cat si in cazul sindromului compresiv radicular (de tip hernie de disc), diagnosticul este 99, 99% unul clinic, iar atitudinea terapeutica depinde de examenul clinic si anamnestic si in nici un caza de RMN, care este un examen pur consultativ.
Prin urmare, situatia poate fi apreciata de catre neurochirurg (in cazul sindromului compresiv radicular lombar) sau de catre reumatolog (in cazul sacro-ileitei).
V-as sugera sa incepeti cu consultul la neurochirurg, data fiind simptomatologia pe care o descrieti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.