Hepatita in copilarie si alimentatia in prezent

21-04-2011
axlradu
Nu este medic/terapeut
axlradu
Buna ziua,

Am avut hepatita cand eram copil iar acum de aproximativ 1 an de zile de cand am reinceput sa fac sport am decis sa imi fac o dieta cat mai sanatoasa. Astfel mananc 2 oua dimineata o data la 2-3 zile. Matusa mea insa imi tot repeta ca mananc prea multe oua si imi mentioneaza faptul ca am avut hepatita si ca este periculos.

Din cate am citit insa cantitatea de oua pe care o mananc nu este chiar asa mare si in plus corpul nostru are necesarul de a combate colesterolul din oua si alte efecte negative, insa sunt mai predispus din cauza faptului ca am avut hepatita?

Multumesc pentru raspuns!
4 comentarii
0
24-04-2011, ora 09:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In copilarie probabil ca ai avut hepatita tip A..daca este asa, nu trebuie sa-ti faci griji caci aceasta s-a vindecat...deci 2 oua la 2-3 zile nu-ti va face rau..daca in ultimii ani nu ai facut analize, sa-ti faci anul acesta, inclusiv probele hepatice [ TGO, TGP ] si sa le dai matusii tale sa le duca la medicul ei de familie sa le arate..o va lamuri.
0
25-04-2011, ora 18:41
axlradu
Nu este medic/terapeut
axlradu
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns, va urez un paste fericit si numai bine!
0
01-05-2011, ora 12:26
axlradu
Nu este medic/terapeut
axlradu
Buna ziua, se pare ca hepatiata a fost de tip B nu A. Se schimba in cazul acesta raspunsul pe care mi l-ati dat?

Mutumesc!
0
27-07-2013, ora 18:17
Prala Mihai
Nu este medic/terapeut
Prala Mihai
Buna ziua, am avut hepatita la varsta de 15 ani, iar acum am 20 si merg la sala de forte.
Pe lang asta am inceput sa iau niste proteine (Total Mass 4200) si niste vitamine(Multi vitamine si minerale), pentru a creste masa musculara, asi dori sa-mi spuneti daca ma afecteaza toate acestea.


VA MULTUMESC !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici