Hepatita cronica nonvirala

28-01-2013
cristinel19
Nu este medic/terapeut
cristinel19
Am si eu o mare nelamurire.Dupa ce am avut Gpt=156;Got=70 Gama-glutamiltransferaza=115;Ag HBs=negativ; Anti-HCV=negativ Glucoza=107(max.110);Colesterol total=157(max.200);HDL=52(min.55max.100);LDL=78.80(max.130)VLDL=26.20(max.32)Trigliceridele=131(max.160)in luna Noiembrie 2012, am fost la un medic de medicina interna fiind diagnosticat cu hepatita cronica si mi-a dat sa iau 3 luni Lagosa=3/zi, Triferment=3/zi, Antioxidant Walmark=2/zi.In acest timp am mai luat suplimentar si ceai hepatic de la Fares.Mentionez ca am tinut si un regim strict(aprox.80%).Dupa tratamentul urmat 3 luni am repetat analizele:
Gpt/Alt=130 U/L 50
Got/Ast=49 U/L 50
Gama-glutamiltransferaza=97 U/L 60
Dupa aceste rezultate chiar nu stiu ce sa fac.Va rog sa-mi dati un raspuns.Multumesc
2 comentarii
0
29-01-2013, ora 15:24
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Va recomand sa luati capsule Ficat sanatos, cate 2 capsule de 3 ori pe zi, o lună, apoi cate 1 capsula de 3 ori pe zi, inca 2 luni si produsul Rumex Carbo, un flacon la 3 zile cu miere, timp de 3 luni.
Evitaţi alimentele cu conservanţi, coloranţi, îndulcitorii artificiali (zaharina, ciclamatul, acesulfamul). Nu consumaţi prăjeli, afumături, alimente vechi sau conservate, carne grasă, mezeluri, măruntaie, peşte gras, icre, untură de orice tip, brânzeturi fermentate sau grase, produse zaharoase (prăjituri, produse de patiserie, ciocolată, ingheţată), zahăr alb, condimente iuţi, sosuri picante, unele legume (castraveţi, gulii), murături, unele oleaginoase (alune, migdale, nuci, unt de arahide).
Evitaţi abuzul de medicamente, consumul de alcool, cafea, sucuri carbogazoase artificiale, alimentaţia în exces.
Consumaţi de alimente care au efect detoxifiant asupra ficatului şi sunt bogate în antioxidanţi: cereale integrale, mămăligă, griş, fructe, legume, uleiuri vegetale presate la rece, miere de albine, magiun, anghinare, patrunjel, mărar, leuştean, dafin, cimbru, chimen, ţelină, ceaiuri din plante medicinale cu acţiune hepatoprotectoare (Hepatocol, Hepatic). În cantităţi mai reduse puteţi consuma de lactate slabe, 1-2 ouă pe săptămână (fierte), peşte, carne slabă.

Multa sanatate!
0
29-01-2013, ora 18:27
cristinel19
Nu este medic/terapeut
cristinel19
Va multumesc pentru raspuns, dar nelamurirea acum este ce fac?Iau si tratamentul pe care il urmez prescris de medic (mentionat mai sus) si acestea?Sau?
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici