Hepatita cronica ?

30-10-2013
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Buna,
Am fost la analize pentru ca ma deranjeaza in dreapta deasupra de 'creasta iliaca'cu vreo 1-2 cm, Nu ma doare sau ceva, , asa ma tine, parca incordat(dar nu tot timpul, nici nu prea ii dau importanta ). Si am facut biochimia TGO TGP si mai ceva, TGO mi-a iesit 38 cu 3 unitati mai mare decat normalul de 35, . Am dus rezultatele la doctorul de familie si mi-a dat LIV 52 o cutie, dar pe reteta a scris la diagnostic HEPATITA CRONICA, adica WTF ?, am hepatita sau nu inteleg eu. Si cum se determina diagnosticul asta de hepatita doar pt ca am TGO putin mai mare, ? sau? Se ia ? Prietena mea are si ea acum sau ?

Adevarul e ca ma simt putin bolnav, nu stiu cum sa zic, nu ma simt sanatos( obosit si fara vlaga, si mi-e somn). Parca sunt slabit, parca n-am avant si tragere.

Precizez ca am fost diagnosticat acum 1 saptamana cu ascarizi, si am luat albendazol 400 mg o doza si atat. inainte de asta cu 3 luni am fost diagnosticat cu gastrita hiperacida am luat medicamente 1 saptamana dicarbocalm, nospa si pantoprazol (ceva de genu), apoi am fost diagnosticat cu helycobacter pylori (ceea ce cred eu ca nu am avut) si am baut tratament cu antibiotic aiurea.2 saptamani de duomox 1000 si klacid sr 500, + emanera si inca 2 luni jumate de controloc. ( eu zic ca am avut parazitii 'ascarizi/limbrici' de la inceput si am baut antibioticul aiurea).,

Deci intrebarea e : am hepatita ? daca da se ia ? sau mai trebe sa fac analize, sau ce tre buie sa fac, sa astept sa se agraveze, sau ce trebuie sa fac,

Nu mai suport din iunie tot bolnav sunt.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: