Hepatita C viremie detectabila 6 luni dupa tratament

05-01-2008
Neluta
Nu este medic/terapeut
Neluta
Pacient: Femeie (varsta 51 ani) a fost depistata momentan 53 ani
Diagnostic: HEPATITA CRONICA VIRUSALA USOARA (SCOR KNODELL = 8 pct) CU ACTIVITATE MODERATA A2 SI FIBROZA PORTALA FARA SEPTURI F1.
Viremie initiala: 4500000 UI/ml
Schema de tratament: PEGASSYS 180 mg, 1 flc/sapt, COPEGUS 200 mg pana la 800 mg /zi
Tratament tinu: 1 an de zile
Dupa trei luni: viremie nedetectabila
Dupa 6 luni: 350.000 UI/ml
Ultimele analize: 12.09.2007
- Got 63 U/l
- Gpt 75 U/l
- CHOL: 238 mg/dl
- Prot: 8.72 g/dl
- Che: 11183 u/l
- Tg: 99 mg/ dl
- Indice de prohomlina (cred) 98%
- INR: 1.02
- T Quich 14, 7
- L 5120
- Hgb: 13, 9 g/dl
- Tromb: 216000
Ecografie:
Ficat: Cu ecostruuctura de tip parenchimatos steatozic difuz fara atenuarea posterioara a undelor sonore VP si suprahepatice normale cu variatii de calibru inspi/expir VP in hil 12 mm coledoc 4 mm.
Colecist: Alungit, hipoton, in limba de clopot
Pancreas: Ax spleno portal Pancreas cu ecostructura si dimensiuni normale
Splina: normal
Rinichi: drept stang ecostructura si dimensiuni normale
Vezica urinara: in semirepletie
Retroperitoneul: liber
Tratament momentan: LAGOSSA si un tratament naturist ( doctor Vasile Ionescu pe baza de miere, usturoi, etc si ceaiuri)

Ce trebuie sa fac momentan? Ce alimentatie? Ce exercitii fizice? Ce tratament? Ar trebuie sa refac tratamentul cu interferon inca 6 luni, in cazul in care da ce sanse am pentru dosr si ce ar trebui sa fac? Exista si alte alternative? Ce parere aveti despre evolutia acestei boli?

Astept raspunsuri. Multumesc mult.
6 comentarii
0
09-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Am in tratament multi pacienti cu hepatita cronica activa si chiar decompensata.V-as sfatui sa continuati tratamentul de specialitate cu interferon desi uneori e mai greu de suportat.Eu va pot ajuta cu preparate pe baza de Arginina ce se folosesc si in spital sub forma de perfuzii(la mine sint comprimate), cu antivirale naturale si multe altele.
0
15-09-2008, ora 00:00
camelia
Nu este medic/terapeut
camelia
Sotul meu a implinit 7 luni de cand face tratament cu interferon. Se simte foarte rau, are insomnii, este foarte nervos, markerii i-au iesit foarte mari (tgp, tgo, gama peste 100). Dar virusul i-a iesit nedetectabil.
Ce sfat imi dati?
0
15-09-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Nu cred ca e cazul sa reluati tratamentul cu interferon dar asta poate decite medicul infectionist ce v-a tratat si prima data cu interferon.Evolutia hepatitei irale cronice e imprevizibila depinzind de multi factori cum ar fi alimentatia(e bine sa mincati cit mai proaspat, fara alimente conservate, fara grasimi-atentie si la colesterol care e la limita superioara, fara prajeli)medicatia din farmaciile obisnuite de genul antibioticelor, antiinflamatoarele, anticonceptionale etc trebuie utilizate cu prudenta si sub stricta supraveghere medicala, efort fizic dozat, odihna multa sa lasati timp dupa eforturi prelungite sa se refaca organismult.Tratamentul cu LAgossa sau Silimarina de import nu face altceva decit sa va protejeze functia hepatica.Puteti incerca si preparatele tip Virago si Culevit ale firmei Calivita care actioneaza pe patologia virala.
0
15-01-2009, ora 14:54
diad
Nu este medic/terapeut
diad
Buna ziua,
am fost diagnosticat in 2006 cu hepatita virala -B.Am urmat un tratament cu interferon care nu a dat niciun rezultat.In 2008 pt ca ma simteam destul de rau, iar incarcatura virala era f mare am urmat un tratament la o clinica din Bucuresti indrumat de un doctor din Germania.Tratamentul este foarte simplu, dar trebuie urmat foarte riguros.In urma acestuia dupa 6 luni viremia este foarte mica, iar per total ma simt excelent.Luati legatura cu medicii de acolo.Clinica Alpha din cartierul Vitan in spatele mall-ului strada se numeste Vlad Judetu.
0
14-03-2011, ora 22:22
CKARLOSFISHER1
Nu este medic/terapeut
CKARLOSFISHER1
Buna seara !
Am fost diagnosticat cu HCV in anul 2008 iar in anul 2009 am facut viremia si mi-a iesit 43200ul/ml de sange, Am facut din nou viremia in anul 2011 si mi-a iesit un rezultat neasteptat 42100ul/ml fara sa urmez un tratament specific. Ma intereseaza sa stiu daca pot demara intocmirea dosarului pentru a urma tratament cu interferon?
0
23-12-2013, ora 16:25
vladut29
Nu este medic/terapeut
vladut29
urmez un tratament de 6 luni cu pegasys 180mg pe saptamana si copegus 1200 mg pe zi pentru hepatita c.viremia la inceputul tratamentului a fost 4.959.000 virusi.la 3 luni de tratament mi s a gasit o viremie de 15.324 virusi, iar la 6 luni de tratament mi s a gasit o viremie de 19.200.spuneti mi va rog frumos mai are rost sa continui tratamentul?ce se intampla in cazul celor carora nu le prinde tratamentul?mai sunt medicamente aparute pe piata?se mai da ceva?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  •