Hepatita B fibroza 3 viremie mica

22-02-2008
mark_b
Nu este medic/terapeut
mark_b
am si eu o intrebare la care va rog sa-mi raspundeti, sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa mai cred, ce ar fi bine sa fac.
Am hepatita b, la biopsie mi-a iesit scor Knodeel 13 si fibroza 3
viremia :1 966 copii
Doctorul meu mi-a zis k nu am nevoie de tratament, caci viremia e mica, dar cu fibroza asta ce fac?...ficatu meu se mai regenereaa atata timp cat am virusul in corp?
Eu gandesc ca daca este in cantitate mai mica afecteaza ficatu in continoare dar intr-un ritm mai lent..poate ma insel eu.
Am mai citit ca unii ar fi primit tratamentul cu interferon si la viremie nedetectabila, avand fibroza mare.
Imi e frica sa nu fac ciroza. am numai 20 ani, n-as vrea sa am probleme si mai grave.
VA rog inca o data, daca se poate sa-mi dati un sfat
va multumesc!
4 comentarii
0
27-02-2008, ora 00:00
radu mc
Nu este medic/terapeut
radu mc
nu stiu ce sa-ti spun dar cred k ar trebui sa consulti si un alt medic atunci pt ca mie mi-a zis ca o sa fac interferon inainte de viremie deoarece ei la viremie sau cu ajutorul viremiei stabilesc DOZA de interferon, perioada tratamentului.Viremia mea e 2.279.093copii, probabil o doza mai mare de interferon(sper sa nu fie asa pt k am auzit k are destule reactii adverse) nu stiu ink pt k abia astept aprobarea dosarului, nu am inceput tratamentul.Nu te lasa ca nu e de joaca!Curaj si sanatate.
0
01-03-2008, ora 00:00
nelu_condurache
Nu este medic/terapeut
nelu_condurache
trebuie sa tii regim alimentar, fibroza 3 la varsta ta nu e bine, consulta si alt medic
0
23-08-2010, ora 14:18
alinaz
Nu este medic/terapeut
alinaz
BUNA ZIUA AM SI EU O INTREBARE ;REZULTATUL LA VIREMIE HEPATITA B SUNT;
186 U/mL (1083 copii/ml)
limita de detectie 20.0 UI /mL

limita de liniaritate ale metodei 20.0 -170000000 UI/mL

1UI/mL =5.82 copii/mL
AM SAU NU HEPATITA B?
0
17-05-2013, ora 13:52
mark_b
Nu este medic/terapeut
mark_b
Da ai hepatita dar cu viremie foarte mica.
consulta un medic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •