Hepatita B

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Sunt purtatoare a virusului hepatitei B (HBS) de cca. 10-15 ani. De 1 an, analiza proteinei totale este intre 5.65-5.90. Restul analizelor specifice ficatului sunt bune. Intrebarea mea este ce inseamna faptul ca proteinele totale sunt 5.65-5.90 (ca am hepatita cronica cu virus B ?) si ce tratament ar trebui sa fac? Mentionez ca am facut analiza ADN viral hepatita B (cantitativ) si rezultatul este nedetectabil. Multumesc
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Ar putea fi hepatita cronica cu virus B...daca aveti AG HBS si nu AC anti HBS.Hipoproteinemia poate arata o disfunctie hepatica...in cazul de fata o hepatita virala.In cazul HVB exista insa si purtatori sanatosi care nu fac niciodata ciroza.Daca evolutia este in continuare subclinica va puteti incadra in purtatorii sanatosi.Consultati totusi un medic.ca tratament singura varianta este interferonul peghilat(PEGASIS sau PEGINTRON) cu efecte adverse de luat in seama...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici