la analizele de sange: Antigen HBs slab pozitiv. E Hepatita B?

29-12-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Mi-a iesit la analizele de sange Antigen HBs slab pozitiv.(?!!)
Inseamna automat ca am hepatita B?

Mai sunt necesare alte analize care sa confirme existenta hepatitei?

Va multumesc.
6 comentarii
0
31-12-2009, ora 08:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu inseamna ca ai hepatita B, inseamna ca ori se efectueaza detectarea hepatitei B prin cautarea celorlalti markeri [ analize, cred, cam scumpe ], ori se face din nou determinarea AgHBs dar prin alte metode decat cea utilizata anterior sau mergi la alt laborator si repeti analiza clasica.Eu iti recomand sa schimbi laboratorul.
0
31-12-2009, ora 10:18
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Va multumesc pentru raspuns.Chiar in aceasta dimineata am fost la un alt laborator, adaugand analize suplimentare.
0
31-10-2010, ora 21:11
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Buna ziua, am o mare problema cu hepatita B pe care am descoperit-o acum cateva luni de zile si mi-am facut urmatoarele analize care au iesit : [ 15. 06. 2010 si 06.07.2010 ]

Ag HBs - pozitiv,
Anti HBs - Negativ ; Anti HBs [ cantitativ ] 2 UI/L [ 10 valoarea de referinta ]
Ag HBe - Negativ [ 0, 347 ] - [ Negativ 1 si Pozitiv 1 ]
Anti HBe - Pozitiv [ 0, 02 ] - [ Negativ 1 si Pozitiv 1 ]
Ac Anti HBc - Pozitiv [ 13, 87 ] - [ Negativ 1 si Pozitiv 1 ]. aici estr o valoare destul de mare ceea ce indica dk e o infectie recenta sau veche dar nu stiu sigur dk asa este.
Ag HD - Negativ - [ 0, 90 ]
Ac Anti HD - Negativ - [ 0, 90 ]
HCV - Negativ
TGO - 34
TGP - 64 [ Aici e o valoare destul de mare si ma ingrijoreaza asta foarte mult, va rog sa ma lamuriti ]
ADN VHB [ cantitativ ] - 10663 UI / ml. Este o valoare destul de mare si asat ma ingrijoareaza cel mai mult in momentul de fata si nu stiu dk trebuie sa fac tratament sau nu, va rog sa ma lamuriti si pe mine. Vreau sa va spun ca am fost la control la un dr. si mi-a zis ca trebuie sa fac tratament cu interferon dar nu am curaj inca sa fac acest tratament pt ca este dureros si pe o durata destul de mare am auzit [ 6-12 luni ], am doar 21 de ani si vreau sa stiu dk este activ virusul si se poate multiplica. Va multumesc frumos. Astept raspuns !!!!!!!
0
05-06-2011, ora 11:49
t78
Nu este medic/terapeut
t78
as dori sa stiu daca o persoana infectata cu virusul hepatic b, in urma cu 30 de ani, poate transmite virusul la locul de munca, prin simplul contact cu dosarele acestuia care poate au intrat in contact cu saliva acestuia in momentul rasfoirii ( are prostul obicei de a pune degetul in gura atunci cand rasfoieste ceva) sau mai exact cum se transmite hepatita b ?va multumesc
0
05-06-2011, ora 14:37
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Nu cred ca se poate trasmite virusul hepatitei B in felul asta, in saliva nu cred ca este o cantitate suficienta de virus ca sa se poata transmita in modul asta, doar prin sarut frantuzesc se poate transmite dar si acolo riscul este unul scazut si depinde foarte mult de concentratia virusului din saliva. Stati linistit. Numai bine. Sanatate.
0
11-10-2011, ora 12:14
alexvezure
Nu este medic/terapeut
alexvezure
am fost in dimineata aceasta la spital pentru o donare de sange sh in baza de date au vazut k la o donare anterioara adika pe data de 26.06.2011 am fost depistat cu hepatita b slab pozitiv.sunt ft speriat...va rog ajutati ma.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  • Analize medicale foarte importante
  •